Lenny tuli viiendat korda Melges 24 klassi Soome meistriks


Lenny 2014 Soome MV-l. Foto autor: Erik Lähteenmäki

13.-15. juunil Soomes Espoos peetud Melges 24 klassi Soome meistrivõistlustelt tõi juba viiendat korda võidu ja Pohjola trofee Eestisse Kalev Jahtklubi jaht Lenny Tõnu Tõniste juhtimisel, meeskonnas veel Maiki Saaring, Toomas Tõniste, Andres Rohtla ja Tammo Otsasoo. Võistlustel osales 9 jahti, neist üks Eestist ja ülejäänud Soomest.

Ilmaolud olid kolme päeva kestel erinevad ja väga keerukad. Reede oli külm nagu hilissügisel, lisaks vihm, vaikne ja keerutav tuul ning keerulised olud. Lenny kohtadeks esimesel päeval teine ja viies. „Läksime seda võistlust liiga lihtsalt võtma ja samas polnud me veel võistlemiseks päris valmis,“ kommenteeris viiendat kohta Lenny roolimees Tõnu Tõniste.

Laupäeval oli Tõniste sõnul korralik purjetamisilm. „Päeva märksõnaks oli tugev, enam kui 10 m/s puhunud taganttuul, mis pani jahid suisa mõnusalt „lendama“, kiirusega 16-18 sõlme, ja võimaldas selle sportjahi võlud kõik kätte saada – sellist kiirust juba väga tihti ei koge!“ Laupäevase esimese sõidu ajaks oli Tõniste sõnul pinge päris suur ja kolmandaks jäädi suuresti seetõttu, et esimeses märgivõtus gennaker takerdus ja ei avanenud, millega kaotati esikohapositsioon ning ülejäänud distantsi jooksul seda tagasi sõita oli keeruline. Järgmises kolmes sõidus laupäeval toimis Lenny tiimil kõik juba nagu õlitatult ja kolm esikohta ning reedese viienda koha mahavise viisid nad võistlust juhtima, kuigi konkurents soomlastega oli väga tihe.

Viimane võistluspäev algas täieliku tuulevaikusega ja purjetajad said kaldal suisa poolteist tundi päikest võtta. Siis aga hakkas merelt puhuma korralik tuul kuni 7 m/s ja peetud sai kaks võistlussõitu. Lenny lisas oma võistlussõitude seeriasse veel kaks võitu. Lenny tiimi võit oli stiilne – viie sõidu võit kaheksast räägib enda eest. Kolme päeva kokkuvõttes koguskooriks 10 punkti.

“Oli põnev ja tugev võistlus keerukates oludes ning Soome konkurendid väga tugevad – see tegi võidu eriti väärtuslikuks ja magusaks,” lausus Tõniste võistlust kokku võttes.

Jaht Lenny 2014 Soome MV-l. Foto autor: Kristi Talts
Jaht Lenny 2014 Soome MV-l.
Foto autor: Kristi Talts

Heitlus teise ja kolmanda koha eest oli tihe ja kohtade saatus lahtine kuni viimase päevani. Thomas Hacklini tiim jahil Navy Sailing, kes oli esimese päeva järel liider ja teise päeva järel teine, sai stardikaristuse kolmanda päeva esimeses sõidus. Samas kolmandal kohal olnud Tomi Hakola juhitud FundAnything.com kindlustas oma teed teisele kohale, lõpetades sama sõidu kolmandana ja viimase otsustava sõidu Lenny järel teisena. Navy Sailing jäi viimases sõidus neljandaks, kaotades lõppkokkuvõttes kahe punktiga Hakola tiimile.

Pohjola Trophy
Pohjola Trophy

Huvitav on tõdeda, et alates aastast 2001 ringlev rändkarikas Pohjola Trophy on Eestisse toodud kaheksal korral – neist viiel korral aastatel 2006-2008 ja 2013-2014 tegi seda Tõnu Tõniste tiim, 2009 ja 2011 Tiit Vihuli meeskond ning 2012 Jaak Jõgi tiim. Esimesed viis aastat võitis karika Kenneth Thelen ja 2010 Tallinnas peetud Melges 24 maailmameistrivõistluste aastal itaallaste tiim Uka Uka Racing Lorenzo Bressani juhtimisel.

Soome meistrivõistluste esikolmik:
1. Lenny EST790 – Tõnu Tõniste – 2,(5),3,1,1,1,1,1 – 10
2. FundAnything.com FIN742 – Tomi Hakola – 3,2,1,3,2,(4),3,2 – 16
3. Navy Sailing FIN836 – Thomas Hacklin – 1,1,2,5,3,2,(9OCS),4 – 18 

Avaldatud: 17.juuni kell 08:52