Tõnu Tõniste tiim Lenny tuli Melges 24 Soome meistriks kuuendat korda


Jaht Lenny. Foto autor: Piret Salmistu

18.-20. septembrini peeti Helsingi Koivusaares klubis NJK (Nyländskä Jaktklubben) Melges 24 klassi Soome Meistrivõistlusi, mis olid ühtlasi ka sama klassi Põhjamaade Meistrivõistlusteks. Keerukates oludes peetud võistluse võidu koos Pohjola trofeega tõi Kalev Jahtklubisse jaht Lenny, mille roolis Tõnu Tõniste ja meeskonnas Toomas Tõniste, Andres Rohtla, Kalev Kaal ja Maiki Saaring.

Kolme võistluspäeva jooksul said kümme meeskonda – kuus Soomest ja neli Eestist – tunda väga erinevaid ilmatingimusi. Reedehommikune tuuleprognoos oli päris karm ka kogenumale purjetajale – keskmiselt lubati tuult kuni 14 m/s puhangutega kuni 18 m/s. Ja reaalsus vastas ennustusele. NJK hoovil lendasid lisaks kollastele puulehtedele ka raskemad esemed ja isegi siselahes kangutas tuul merelolevaid Laser-klassi paate külili. Avamerel, kus pidi olema Melges 24 võistlusala, paisusid lained pärastlõunaks 3-4 meetri kõrgusteks ning peavõistlusjuht Lars Nyqvist tegi enam kui tunnipikkuse edasilükkamise järel otsuse reedel merele mitte minna ja alustada võistlust laupäeval, kui tuuleennustus leebem.

Laupäeva hommikuks oli tuul tõepoolest pisut raugenud, kuid võistlusrada otsustati ehitada saarte vahele, mitte avamerele. Rajalõigu pikkuseks lubasid tingimused seada 0,7 miili ja seetõttu tuli tiimidel läbida nö kolm „vorsti“ kokku ca 45-minutilises sõidus. Kohe algusest peale asusid duelli pidama kaks Eesti paatkonda – Tõnu Tõniste Lenny ja Ants Haaveli juhitud Freddy (Kalev JK). Neile sekundeeris ja pakkus kõige enam konkurentsi Tomi Hakola meeskond jahil Teamfundanything.com (Espoon Merenkävijat). Lenny lõpetas võistluspäeva seeriaga 2-1-1-2. Freddy kontole tulid tulemusteks 1-4-2-1, kusjuures teise sõidu neljas koht tuli „tänu“ valestardi parandamisele kaotatud aja tõttu. Tomi Hakola meeskonnale sellelt päeval siis ülejäänud Top 3 kohad – 3-2-3-3.  

Pühapäeva hommikuks oli tuul sellevõrra vaiksem, et Melges 24 fliit suundus kohe avamerele, Melkki lähistele, kus raja ehitamiseks piiranguid polnud. 4-5 m/s puhunud läänetuul ja vaid väikest lainest näitav meri lubas tavapärast kahe „vorsti“ rada. Tuuleolud püsisid esimese kahe sõidu ajal püsivad, kuid siis üle mere saabunud suur vihmapilv tõi kaasa nii pagilise tuule, vihma ja vikerkaared  kui ka vajaduse rada ringi tõsta. Vaatamata sellele jõuti ka pühapäeval pidada neli korralikku võistlussõitu.

Lenny oli saavutanud oma enesekindluse ja võttis kolmest sõidust kolm sõiduvõitu ning tänu korralikule punktiedule otsustas viimast sõitu enam mitte sõita. Sama otsuse tegi ka Freddy, kuna kaks teist ja üks kolmas koht oli ka neile kindlustanud piisava edu kolmanda koha ees. Freddy meeskonnas sõitsid lisaks Ants Haavelile Tiit Vihul, Martin Müür, Siim Ots ja Triin Sarapuu.  Soome MV kolmas koht jäi Soome – Tomi Hakola meeskonnale Fundanything.com.

Jaht Lenny tiim. Foto autor: Piret Salmistu
Jaht Lenny tiim.
Foto autor: Piret Salmistu

Lisaks Lenny-Freddy duellile jagus põnevust ka tagapool. Alles väga hiljuti Melges 24 klassiga liitunud Tõnis Haaveli meeskond Yes Sir, No Sir (Kalev JK) alustas võistlust kuuendate ja viiendate kohtadega, kuid jätkas iga sõitu aina enesekindlamalt ja teisel päeval seeriaga 4-4-3-2 jõuti väga tublile neljandale kohale. Neljas Eesti jaht, Targo Rausi EST573 Kalev Jahtklubist lõpetas regati kuuendana.

Tulemused: https://finnishmelges24fleet.files.wordpress.com/2015/09/2015-melges-24-finnish-national-championship_results-day-3.pdf

Võistluse kodulehekülg: https://finnishmelges24fleet.wordpress.com/

Lenny meeskond oli lahkesti nõus kommenteerima edukat võistlust ja ka üliedukat hooaega.„Nädalalõpu tuuleprognoos oli ehmatav ning kuna sel korral osales võistlusel ka palju uusi meeskondi, kellel vähe kogemust, siis oli mure nende pärast ja hooaja viimasel võistlusel ei oleks ka põhjust materiaalosa lõhkuda. Õnneks kaks võistluspäeva lubasid pidada korraliku võistluse. On tõeliselt tore, et Eestis on palju häid ja kõrget konkurentsi pakkuvaid meeskondi ja meie võidud ei tule kaugeltki kergelt. Pinge on pidevalt olemas ja kedagi ei saa alahinnata. Taktikaliselt väga hästi sõitis Ants Haaveli meskond ja ka uus meeskond Tõnis Haaveli roolimisel pakkus tõusvas joones kõrget konkurentsi. See kõik tegi võistluse väga põnevaks ja võit ei tulnud kergelt. Ka sel korral Tammo Otsasood asendanud Kalev Kaal täitis rolli hästi.  Võistlus oli samuti väga ladus ja hästi korraldatud, mis Soomes just alati nii ei ole.“

Lenny jaoks oli 2015.a hooaeg üks edukamaid üldse. Igal võistlusel, millel osaleti saadi kas üldvõit või võit amatööride arvestuses. Praegu hoitakse järgmise hooajani enda käes hoiul suisa nelja karikat – 2015.a Melges 24 Maailmameistrivõistluste amatööride arvestuse võidu (üldkokkuvõttes kuues koht 95 jahi hulgas) eest Henri Samueli rändtrofeed, Soome Meistrivõistluste võidu eest Pohjola trofeed, Eesti Meistrivõistluste rändkarikat ja ka 2014.a Melges 24 Euroopa Meistrivõistluste amatööride arvestuse võidu eest (üldkokkuvõttes kaheksas koht 62 jahi hulgas)  Menno Meyeri rändkarikat. Pohjola karikat on nüüdseks koju toodud rekordarv kordi – kuus. Eelmine rekord – võita viis korda seda karikat – kuulus Kenneth Thelenile.

2016.a võistluskalendri arutelu alles käib, kuid nii Eesti kui lähiriikide Melges 24 meeskonnad valmistuvad 2017. aastaks, mil selle klassi maailma tiitlivõistlus korraldatakse üle lahe Soomes, klubis HSK juuli-augustikuu vahetusel: https://www.facebook.com/melges24worlds2017 

Melges 24 Rahvusvahelise Klassiliidu kodulehekülg 

Avaldatud: 29.september kell 01:19