Tallinn Race pakkus Merepäevade külastajatele põnevat meelelahutust

Tallinna Merepäevade raames toimus nädalavahetusel Lennusadamas viies Tallinn Race regatt, mis pakkus pealtvaatajatele erakordse võimaluse saada väga lähedalt osa vaatemängulisest purjetamise võistlusest.

Kõigil kolmel võistluspäeval valitsenud päikesepaisteline ilm tõi Lennusadama kaile arvukalt regatile kaasaelajaid. Tuuleolud jäid küll nii laupäeval kui pühapäeval purjetamiseks kasinaks, kuid sellele vaatamata õnnestus kõigis klassides võistlus kenasti ära pidada ning Lennusadama pealaval andis parimatele uhked auhinnad üle Sydney olümpiavõitja, soomlane Jyrki Järvi.

Lennusadamasse toredat üritust nautima kogunenud rahvale pakkusid purjeregatil huvitavat vaatemängu noortepaadid Optimist ja RS Feva, katamaraanid F18, skiffid 29er ja olümpiaklassid 49erFX ja 49er, kokku 103 Eesti ja Soome purjetajaga pardal.

F18 ja olümpiaskiff 49er on kiired ja atraktiivsed purjekaklassid, kus vilunud meeskonnad suudavad saavutada keskmistes tuultes kiiruse üle 20 sõlme (10 m/s) ja tugevates tuultes üle 30 sõlme (15 m/s).

Regati formaat nägi esimese etapina ette kvalifikatsioonisõite otse kuldfinaali pääseva kolme parema paatkonna selgitamiseks. Seejärel oli plaanis hõbefinaal, kus osalevad vaid eelsõitudes kuldfinaali kohta mitte lunastanud tiimid, eesmärgiga hõbefinaali võitjana saada neljanda paadina võimalus kuldfinaalis võistelda. Regati võitjad pidi selgitama kuldfinaal. Kõigis klassides ilmataadi vingerpusside tõttu antud formaati seekord siiski rakendada ei saanud.

Esimese klassina asusid reedel parajalt reipas tuules võistlustulle Optimisti purjekad. Kvalifikatsiooni tulemuste alusel pääsesid seal otse kuldfinaali Ingmar Olmaru, Georg Erik Ristal ja Sten-Markus Andresson. Hõbefinaali võiduga asus neile esikoha nimel konkurentsi pakkuma Randal Annus, kes otsustava kuldfinaali tulemusel regati ka võitis. Ingmar Olmaru sai teise ja Georg Erik Ristal kolmanda koha.

Randal Annus. Foto: Riina Ramst
Randal Annus.

F18 klassis seilati reedel plaanipäraselt ära kvalifikatsioon, kuid pühapäeva hommikuse äikesehoo järel tekkinud pikk tuulevaikus finaali pidada ei lasknud ning parimad selgusidki vaid kvalifikatsiooniseeria alusel. Esikoha saavutasid Uku Kuusk ja Aivar Soo, järgnemas Argo Vooremaa ja Vitali Vladimirov ning Johannes Ahun ja Erki Laur.

Uku Kuusk ja Aivar Soo. Foto: Riina Ramst
Uku Kuusk ja Aivar Soo.

Kahepaadid RS Feva purjetasid eelsõidud kenasti ära laupäeva hommikul, kuid kuna pühapäeva ennelõunal, mil olid plaanis nende finaalid, tuult nappis, pani ka selles klassis lõpliku järjestuse paika kvalifikatsiooniseeria. Võidu vormistasid Sten-Markus Andresson ja Melvin Aasav Markus ja Karmen Lisete Lilienthali ning Rasmus Maalinna ja Rando Vainikki ees.

Sten-Markus Andresson ja Melvin Aasav. Foto: Riina Ramst
Sten-Markus Andresson ja Melvin Aasav.

29er klass sai võistelda vaid pühapäeva pärastlõunal, mil peeti vaikses tuules kaks sõitu ning finaalid jäid siingi ära. Esikoha saavutasid Ardi Bogdanov ja Kaspar Treimuth, teiseks tulid Martin Hedman ja Ruben Lugtmeijer ning kolmandaks Juuso ja Henri Roihu.

Ardi Bogdanov ja Kaspar Treimuth. Foto: Riina Ramst
Ardi Bogdanov ja Kaspar Treimuth.

49er klassis oli Tallinn Race teist aastat Soome 49er Grand Prix sarja osavõistluseks. Selles klassis toimusid laupäeval ja pühapäeval küll täiesti eraldi kuldfinaalid, kuid Tallinn Race’i üldvõit läks kokkuvõttes siiski kahe võistluspäeva parimale tiimile. Esimeseks tulid laupäevasel osavõistlusel võidu ning pühapäeval kolmanda koha saanud Tõnis Haavel ja Lenart Kivistik, teiseks kolmanda ja teise resultaadiga Soome paatkond Oscar Silen ja Arthur Therman ning kolmandaks laupäeval kuuendad olnud ning pühapäevase etapi võitnud soomlannade Gant Ladies naiskond, kus roolis Noora Ruskola ja soodis Camilla Cedercreutz.

Tõnis Haavel ja Lenart Kivistik. Foto: Riina Ramst
Tõnis Haavel ja Lenart Kivistik.

49erFX arvestuse võitsid Noora Ruskola ja Camilla Cedercreutz, edestades meie tiimi Kätlin Tammiste ja Anna Maria Sepp ning soomlannasid Sofia Toroid ja Astrid Stilli.

Noora Ruskola ja Camilla Cedercreutz. Foto: Riina Ramst