Talisurfi MM – WISSA 2022

Eelmisel nädal toimusid Maardu järvel Talisurfi Maailmameistrivõistlused WISSA 2022. Läbi ürituse 42-aastase ajaloo oli eestlastel au seitsmendat korda ala maailma parimaid võõrustada. Eestis toimus MM siiski kuuendat korda, sest 2020 olime sunnitud kehvade jääolude tõttu liikuma võistluse asukohaga põhja poole, Soome. Ka tänavused olud polnud jää kvaliteedi osas just parimad, kohati võibolla isegi ekstreemsed. Aga tegemist ongi ju ekstreemspordiga, kus oluline on tagada lihtsalt kõigile võrdsed tingimused.

Tänavusel MM-l osales 98 sportlast 11-st riigist. Seega oli kohal üsna keskmise Euroopa WISSA ürituse jagu võistlejaid, kogu praeguse keerulise olukorra kiuste. Osalejate võistlusnälg oli nähtavalt suur, sest eelmise aasta MM jäi Covid-19 tõttu vahele.

2022 MM viidi läbi täismahus. Laias laastus peeti võistlused kolmes võistlusklassis – kelkudele, lohedele ja tiibadele. Distsipliinidest toimusid sõidud slaalomis, kursisõidu rajal, kiirussõidus, vabastiilis ja maratonis. Eestlased osalesid kõikides klassides ja distsipliinides. Lisaks klasside ja distsipliinide sasipuntrale lisandus veel paar alamarvestust (pumbatavad lohed või tiivad) ja terve rida vanusearvestusi. Auhinnanominatsioone tegi see kõik kokku ligi 40. Toome neist välja olulisemad ehk klasside ja distsipliinide parimad, parimad naised ja parimad noored U20 ning juuniorid U17 arvestustes.

Aleksandr Leontjevs – LAT

Kelkude lühiraja slaalomi maailmameistri tiitli võitis Aleksandr Leontjevs Lätist. Teine ja kolmas koht läksid Leetu. Teiseks tuli Robertas Berkelis ja kolmandaks Arvidas Moliusis. Naiste MM tiitli võitis eestlanna Liisbeth Orav. Teise koha saavutas samuti eestlane, Marta Arete Sokk. Kolmanda koha võitis venelanna Serafima Afanasieva. Noorte U20 poodiumi vallutasid eestlased. Tiitli võitis Kaur Säärits, teine oli Jakob Tuubel ja kolmas Ekke Tombu. Sama seis on ka juunioritega: poodiumile tõusid ainult eestlased. Tiitli võitis Marta Arete Sokk, teise koha võitis Saskia Põldmaa ja kolmanda koha saavutas verinoor Johanna Lukk.

Liisbeth Orav – EST

Kelkude kursisõidu distsipliini maailmameistri tiitli võitis lätlane Aleksandrs Leontjevs. Teise koha saavutas leedukas Ramûnas Glizickas. Kolmas koht jäi Eestisse, selle võitis Tõnis Salong. Naiste tiitli võitis poolatar Maja Cituk. Teise koha saavutas soomlanna Siri Kaskeala ja kolmandaks tuli eestlanna Liisbeth Orav. Noorte U20 tiitli võitis eestlane Kaur Säärits. Teise koha võitis samuti eestlane Jakob Tuubel ja kolmanda koha saavutas Venemaa esindaja Roman Sapronov, kes ühtlasi võitis ka juuniorite U17 meistritiitli. U17 teise koha saavutas poolatar Maja Cituk ja kolmandaks tuli eestlanna Marta Arete Sokk.

Tõnis Salong – EST

Kelkude kiirussõidu tiitli võitis leedukas Ramûnas Glizickas. Teine ja kolmas koht läksid Venemaa esindajatele. Teine oli Grigory Kokus ja kolmas Arsenii Fedoseev. Fun maraton distantsil oli kõige kiirem lätlane Aleksandr Leontjevs.

Magnus Nordström – SWE

Tiiva klassis pani slaalomi distsipliini meistritiitli tasku Magnus Nordström Rootsist. Teiskeks tuli tšehh Miroslav Pacold ja kolmandaks Kai Mäkelä Soomest. Naiste meistritiitel läks samasse perre. Selle võitis rootslanna Evelina Nordström. Teiseks tuli venelanna Elena Radionova ja kolmandaks eestlanna Karolina Radevall. Pumbatavatest tiibadest võitis slaalomi Kai Mäkelä Soomest. Teiseks tuli eestalne Raido Ruse ja kolmandaks Martin Kubat Tšehhist.

Miroslav Pacold – CZE

Tiibade kursisõidu meistritiitli võitis tšehh Miroslav Pacold. Teise ja kolmanda koha võitsid soomlased. Teine oli Reima Salo ja kolmas Jarkka Kolehmainen. Naiste tiitel läks jälle Rootsi, võitja Evelina Nordström. Teise koha võitis venelanna Elena Radionova ja kolmanda eestlanna Ingel Elisabet Erm. Pumbatavate tiibade esikoht jäi kursisõidus Eestimaale. Selle võitis Raido Ruse. Teise koha saavutas tšehh Martin Kubat ja kolmanda soomlane Kai Mäkelä.

Väärib märkimist, et nii palju tiivaklassi esindajaid pole WISSAl olnud aastaid. Oma roll on kindlasti pumbatavatel tiibadel. Üle mitme aasta sai välja anda tiibadele ka naisteklassi tiitli.

Raido Ruse – EST

Tiibade kiirussõitu valitsesid tšehhid. Kiirussõidu võitis Jan Vales. Maratoni võit läks samuti Tšehhi, võitjaks on Miroslav Pacold.

Lohe klassis slaalomi distsipliini pole, aga on vabastiil, eraldi lumelaual ja suuskadel. Lumelaual võitis tiitli venelane Denis Usov. Teise ja kolmanda koha saavutasid eestlased, vastavalt Raigo Piho ja Triina Trei. Suuskadel oli parim Egidijus Klimas Leedust.

Denis Usov – RUS

Lohe klassi kursisõidu paremik koosneb täna Venemaa esindajatest. Suuskadel noppis tiitli Nikita Kodanev, teine on Pavel Kolabin ja kolmas Andrei Balyakin. Parim eestlane lohe klassis oli Madis Kallas, tehes tugevas konkurentsis stabiilsed sõidud. Naiste esiots kuulub samuti venelannadele. Tiitli võitis Elena Kalinina, teiseks tuli Mariia Ryzhankova ja kolmandaks Svetlana Trusova. Noorte U20 tiitli võitis Aleksei Efremov, teine on Ivan Okhotnikov ja kolmas Mariia Ryzhankova.

Nikita Kodanev – RUS

Lumelaual kursisõidu poodium on samuti venelaste päralt. Tiitli võitis Nikita Sokolov, teise koha saavutas Valeria Garashchenko ja kolmanda Vadim Dulin. Lumelaua naiste arvestuse võitis Valeria Garashchenko. Kuid teise koha saavutas siin hoopis eestlanna, Triina Trei ja komandaks tuli taas kord venelanna, Sofia Kotliar.

Nikita Sokolov – RUS

Lohe alamdividionis “pumbatavad lohed” võitis kursisõidu tiitli eestlane Raigo Piho, teine on venelane Ivan Chetverikov ja kolmas eestlane Taho-Jaan Truus. Lohe kiirussõidu võitis eestlane Raigo Piho ja maratoni venelane Andrei Balyakin.