Spinnakeri regatil juhib Zoom8 klassis Jakob Haud

40. Spinnakeri regatt 2016, Kalev Jahtklubi, Tallinn, Estonia - 30.06.-03.07.2016 - (c) Piret Salmistu

Neljapäeval, 30. juunil alanud 40. Spinnakeri regatt klassidele Optimist ja Zoom8 testis nii purjetajaid kui ka võistlusametnikke. Väga muutlikes tuuleoludes saadi Zoom8 klassile peetud kaks võistlussõitu, kuid Optimistide teine võistlussõit hilisel pärastlõunal oldi sunnitud katkestama väga suure tuulenurga muutuse tõttu. Nii jäi Optimistide esimese regatipäeva saagiks üks võistlussõit. Optimistide hulgas on fliitide hetkeliidrid Simo Karlemo Soomest (klubi ESF) ja Matvei Lobanov Venemaal (Sailing Academy SPB). Eestlasi esikümnesse ei mahu, parimal 19ndal kohal on Angeliina Maria Isabel Õunap Pärnu Jahtklubist. Zoom8 klassis on aga liidrikohal 2015.a Zoom8 MMi pronks Jakob Haud Rein Ottosoni Purjespordikoolist.

Pärast võistluste ametlikku avamist suundusid 218 noort purjetajat merele ja keskpäeval anti ka esimene start. Peavõistlusjuht Viljar Sepa sõnul olid olud nii purjetajate kui ka võistlusametnike jaoks väga keerulised. „Oleme tunda saanud tuult tugevusega kahest kuni kaheksa meetrini sekundis, mis muutis oma suunda lühikese aja jooksul pea 180 kraadi. Alustasime võistlust kagutuulega ja pärastlõunane sõit toimus juba läänetuulega.“

Pärast esimest sõitu oldi keerutavas tuules sunnitud ootama hulk aega et teist sõitu startida. Lõpuks hilisel pärastlõunal see lõpuks õnnestus, kuid Zoom8 klassi purjetajad olid ilmselt ootamisest nii kärsituks muutunud, et esimene katse ebaõnnestus üldise tagasikutse tõttu, kuna liiga palju paate oli üks minut enne starti juba üle stardiliini, mis pole lubatud India lipuga stardiprotseduuri ajal. Teine katse õnnestus ja Zoom8 klassil õnnestus see võistlussõit ka edukalt lõpetada.

Optimist klass on suure hulga võistlejate tõttu jagatud kahte fliiti ehk laevastikku, kuna 171 paati ühel stardiliinil oleks ilmselgelt liiga palju. Nii kollane kui ka sinine fliit said samuti teise võistlussõidu alustatud, kuid selle jooksul liiga palju suunda muutnud tuul tegi purjetamisest purjetajate keeli öelduna „trollibussisõidu“ ja võistlusmomendi kadumise tõttu sõit ka katkestati.

Optimist klassi kummagi fliisi esikolmiku purjetajad tulevad Soomest ja Venemaalt. Esikohtadel on Simon Karlemo Soomest (klubi ESF) ja Matvei Lobanov Venemaalt (Sailing Academy SPB). Teisel positsioonil on Viktoria Liksanova (CSKA VMF Moscova) ja samast klubist Griha Koval. Kolmadaid kohti hoiavad Vladislav Grakhov (RAUTU St. Peterburg) ja Aleksandra Lykoanova (Sailing Academy SPB). Eestlaste parimana on 19ndal kohal Angeliina Maria Isabel Õunap Pärnu Jahtklubist, tema klubikaaslane Hendrik Holtsmann aga 31. kohal. Esimese sõidu põhjal on tihti raske järeldusi teha ja ootame huviga järgmisi võistlussõite.

Zoom8 klassis on esikümnes neli eestlast. Mõlemas sõidus domineeris liidrite hulgas 2015.a Zoom8 MMi pronks, möödunud aasta Spinnakeri regati neljas Jakob Haud Rein Ottosoni Purjespordikoolist, kes esimeses sõidus purjetas esimesena ka üle finishiliini ning teise sõidu lõpetas teisel kohal. Cecilia Dahlberg Soome klubist HSK on teisel kohal (4-1), kolmandal kohal Lucas Karlemo Soome klubist ESF kolmandla kohal kahe kolmanda finišiga. Viiendalt kohalt leiame Marcus Univeri Rein Ottosoni Purjespordikoolist, kes möödunud aasta regatil sai Optimist klassis samalt regatilt kõrge 9nda koha. Eelmisel aastal samuti Optimistil võistelnud Hugo Rasmus Vaino on Rein Ottosoni Purjespordikoolist on seitsmendal kohal ja samast koolist Liis Annus, kes 2015.a lõpetas regati Zoom8-l 12ndana, on hetkel 9ndal kohal.

Regati teine võistluspäev ei ole purjetajatele soodsalt alanud. Peegelsile meri ja olematu tuul on sundinud purjetajad kaldal olema ja tuult ootama. Peavõistlusjuht Viljar Sepp heiskas kell 11 hommikul edasilükkamise AP-lipu ja järgmist otsust on oodata kell 13.30.

40. Spinnakeri regati võistlussõidud algasid neljapäeval ja vältavad pühapäeva pärastlõunani. Kui tuule- ja ilmaolud lubavad, plaanib peavõistlusjuht Viljar Sepp pidada noortele purjetajatele 12 võistlussõitu, maksimaalselt 4 sõitu ühel päeval. Regati lõpetamine ja noorte purjetajate autasustamine toimub pühapäeval, 3. juulil kella 17 paiku.

Regati õnnestumisele aitavad kaasa LHV, Reval Café, Helly Hansen ja Sportland,  Tallinna Linn, OtterBox, Postimees, Eesti Vabatahtlik Mere- ja Järvepääste, Auto Forte.

Regati koduleht www.kjk.ee/spinnaker2016   
Regati kiiremad uudised Facebookis https://www.facebook.com/Spinnaker.Regatt/  
Regati esimese päeva fotod – autor Piret Salmistu https://www.facebook.com/Spinnaker.Regatt/photos/?tab=album&album_id=624328534398201

Avaldatud: 01.juuli kell 12:42