Eesti jahid said kaks poodiumikohta Suursaari Race’l

Jaht Katariina II. Foto autor: Petri Korteniemi

6.-8. juunini toimus 24. korda Soome suurim avamereregatt – Suursaari Race, kus sel aastal osales kokku 100 jahti.

Esimene võistlus, mille ajal Suursaari kuulus veel Nõukogude Liidu koosseisu, toimus 1991. aasta juunikuus ning seal osales 97 jahti. Võistluse start on alati antud Espoo lähedal Haukilahtis. Finiš on varasemalt olnud Kivenlahtis Pentala saare lähistel, kuid alates aastast 2006 on see Haukilahtis.

Tänavu oli võistlusele registreerunud 100 jahti, kuid neist katkestas või diskvalifitseeriti 5. Eestist osales 5 jahti – Kalev Jahtklubist Reval Cafe ja Fanatic, Pärnu Jahtklubist Katariina II ja Sugar 2 ning Pegasus TOP-ist. Regatt kujunes enamasti väga vaiksete tuulte tõttu ülipikaks. Kuigi Suursaari juures saadi tunda ka enam kui 25-sõlmest tuult ja tugevat vihma, tuli pigem hakkama saada siiski tuule puudumise või väga nõrkade tuultega.

Klassis ORC 2, milles osales 13 jahti, sai ülekaaluka võidu 2013. aasta ORC Euroopa meistrivõistluste hõbemedaliomanik kolmandas grupis, Katariina II (Arcona 340) Aivar Tuulbergi meeskonnaga Pärnu Jahtklubist. Katariina II läbis distantsi 33 tunni ja 44 minutiga. Korrigeeritud ajas oldi teise koha jahist kiirem ca 36 minutiga, olles ka mitmes vaheajapunktis oma klassi jahtidest kiireim.

Klassis ORC 1, kus osales samuti 13 jahti, oli eestlaste edukaim teise koha saanud Kalev Jahtklubi jaht Reval Cafe (Salona 38 ibc) Eero Panki meeskonnaga, kes möödunud aastal samalt regatilt oma klubisse võidu tõi. Reval Cafe distantsi läbimise ajaks kujunes 37 tundi ja 5 minutit. Alla jäädi Soome Avamerepurjetajate Assotsiatsiooni presidendi Kimmo Lautaneni jahile Blue Cafe (FinnFlyer 36). Samas grupis sai neljanda koha 2013. aasta ORC kolmanda grupi Euroopa meister, Erki Meltsa juhitud Sugar 2 tiim Pärnu Jahtklubist. Sugar 2 sõiduaeg oli 38 tundi ja 1 minut.

LYS 1 grupis osales 11 jahti ja 4. koha sai seal Rolf Relanderi juhitud Pegasus (First 50) TOP-ist.

LYS 2 grupis, kus osales 19 jahti, sai 5. koha möödunud aasta sama grupi võitja – Kalev Jahtklubi jaht Fanatic (Guyline 355) Ain-Eke Jalasto meeskonnaga.