Riigi toetusega soetatud parapaadid lastakse vette


Foto: Raul Mee

Puuetega purjetajad saavad juba kolmapäeval, 1. mail istuda uutesse paatidesse, mille hankimist toetas sotsiaalministeerium 45 000 euroga – purjekad sobivad nii teraapilisel eesmärgil kasutamiseks kui algõppeks ja võistlemiseks.

“Purjetamisvõimaluse andmine puuetega inimestele ja esimeste parapaatide saabumine on Eestile märgilise tähendusega ning samm ühiskondliku sidususe poole,” ütles BNS-ile parapurjetamise eestvedaja Külli Haav, kes on kolm aastat omast entusiasmist “Eriliste purjetajate” projekti vedanud. “Nüüd on kõigil võrdne võimalus merel käia ja loodust nautida ning loodusseadusi avastada ja austada.”

“Olen sotsiaalministeeriumile ja endisele sotsiaalministrile Kaia Ivale panuse eest väga tänulik, ilma nendeta turvalisi paate lihtsalt poleks,” selgitas Haav. “Siiski on siin veel lahendada küsimused tegevustoetuse ja praktilise poole pealt, sest vaatamata terve talve kestnud projektikirjutamisele eri fondidesse ei ole neilt abi saanud ning paljud otsad on lahtised.”

“Meie parapurjekate puhul meeldib eriti see, et kui põhitõed on selged, siis mõlemale paadiklassile korraldab maailma purjetamisorganisatsioon maailmameistrivõistlusi ning need on Euroopas levinud – nii et meie purjetajatel on, mille poole pürgida,” lisas Haav.

Kolmel purjekal heiskavad pidulikult purjed olümpiapurjetajad Ingrid Puusta ja Deniss Karpak koos sõita soovijatega kolmapäeval kell13 Pirital olümpiatule juures.

Üks purjekatest, moodsa disainiga ja kiire RS Venture Connect, on stabiilne kahe roolilehe ja 125-kilose bulbiga kiiluga. Aluse kogukaal on 323 kilo ning ta saab pardale võtta kuni kuus inimest. Ise veest tühjeneva kokpitiga Venture pikkus on 4,9 meetrit, laius 2 ja süvis 0,9 meetrit. Purjepinda on sel maksimaalselt 29 ruutmeetrit.

Kaks purjekat, Hansa 303 w-d, on lihtsama disainiga ja kergemad kahe mastiga paadid. Nende pikkus on 3,03, laius 1,35 ja süvis 1 meeter. 85 kilo kaaluva Hansa 303 kogu purjepind on maksimaalselt 20 ruutmeetrit ning sellega saab sõita kaks inimest.

Kõik kolm purjekat on sobilikud ka ratastoolis inimestele, RS Venture Connectil on joystick’iga rooli ja grootpurje juhtimise võimendus ning see on sobilik ka elektrilise ratastooli kasutajaile või nõrgemate kätega purjetamishuvilised.

Kolm parapurjekat jõudsid Eestisse kaks nädalat tagasi Ühendkuningriigist ja Hollandist. “Eriliste purjetajate” projekt on oma kolme tegevusaasta jooksul merele viinud üle 120 puudega inimese üle Eesti. Soetusprojekti koostööorganisatsioonideks olid sotsiaalministeeriumil Eesti Jahtklubide Liit ja Eesti Puuetega Naiste Ühenduste Liit.

Allikas: BNS

Avaldatud: 29.aprill kell 09:37