Puhangulne ja muutlik tuul kimbutas Match Race EMi avapäeva


Match Race EM 2018

ile õhtul avati Haven Kakumäe sadamas Euroopa Meistrivõistlused Match Race purjetamises. Tegemist on esimese korraga, kui nii kõrgel tasemel Match Race distsipliinis võistlus kodumaistes vetes toimub. Samuti on käesolevad Euroopa Meistrivõistlused ainus rahvusvaheline purjetamise tiitlivõistlus sel aastas Eestis.

Eestit esindavad Harles Liiv ́i ning Mati Sepp ́a meeskonnad, neist viimane on hetkel maailmas seitsmendal edetabeli positsioonil.

Terve tänase päeva on Haven Kakumäe purjespordiareenil sõidetud Round Robin’it ehk eelsõite, kus meeskonnad olid jaotatud vastavalt Grupp A (pilt 1) ja Grupp B (pilt 2).

Kogu päeva esitas võistlejatele väljakutse troopiline keerutav maatuul, mis on ka kohalikele meeskondadele harjumatu ja kodulahe eelist ei anna.

Päeva esimese poole põnevaimat matchi pakkus duell Harles Liivi (EST) ja Georg Tallbergi (FIN) vahel, kelle jaoks tähistab Tallinn erilist kohta. Just siin teenis ta 80nda aastal Moskva olümpia purjeregatil pronksi koos 470 paadiklassis koos Jouko Lindgreniga. Ka oma esimesed välisvõistlused tegi ta just siin. Väikse heldimusega meenutas Tallberg, et ajalugu on siin tõesti minu jaoks hea olnud. 1977.ndal aastal tegin 16-aastaselt siin kaasa esimesel rahvusvahelisel võistlusel, lõpetades 70-ne osalejaga regatil esikahekümnes. Kolme aasta pärast tulin tagasi võistlema olümpiaregatil, olin vähem kui aasta koos paarilisega ühes paadis sõitnud kuid teenisime pronksi. 1981 tulin siin neljandaks ning 2009 match racel tulin teiseks. Mul pole Tallinnas kunagi halvasti läinud.

Kui päeva alustas Tallberg matchide kaotustega, siis Liiviga peeti maha tõsine mõõduvõtt, kus peale jäi soomlane. Omavahel võideldes praktiseeriti kõikvõimalikke match race’i manöövreid ja testiti üksteise närve ja purjetamisreeglite tundmist. Liiv oli muidugi pettunud, kuid kommenteeris, et nii keerutava maatuulega võivad seisud muutuda minutitega. Samas tehti ka ise paar taktikalist viga, mida sellise tasemega konkurendid ei jäta ära kasutamata.

Tallberg ei olnud samuti üleliia enesekindlust täis, kommenteerides, et oli palju kaheldavaid otsuseid ja soomlane poleks üllatunud, kui ta ise oleks saanud esimese hoiatuse, mitte Harles Liiv. Selles mõttes oli Tallbergil õnne, kuid kokkuvõttes purjetati hästi ja oldi Liivist üle.

Grupis B oli purjeareenil austerlane Max Trippolt, keda paljud võistlejad on kirjeldanud kui üht ebamugavamat vastast. Tema vastane esimeses matchis oli hollandlane Jelmer van Beek, kes võttis keerukates tingimustes austerlase vastu üllatavalt kerge sõiduvõidu.

Trippolt kommenteeris, et võrreldes eilseid treeningtingimusi ja tänast võistlusolukorda on vahe kui öö ja päev. Ilm on läinud soojemaks ja ka kohalikud on mulle öelnud, et selliseid tuuleolusid ei valitse siin tihti. Tuul on puhanguti väga tugev ja muutlik ning see teeb olukorra raskeks. Kõik, kes on siia tulnud on põhimõtteliselt maailma parimad match race purjetajad, enamus on TOP 20-ne tiimid. Mõned on küll vähem purjetanud, kuid on sellest hoolimata väga head. Meie paat on edetabelis keskmine, oleme 12ndad. Anname endast parima ja vaatame, mis saab.

Ilmselt tuli ka talle kaotus hollandlase Beeki vastu üllatusena, kuna ta ise arvas, et raske saab olema võistelda Mati Sepp ́a, Eric Monnini ja Ettore Bottcini vastu, aga teistega ei usu, et suuri probleeme tuleb.

Purjetamises ei loe tihti ka vanus. 17-aastase Taani kapteni Emil Kjaeri meeskonnas ei ole ükski meeskonnaliige üle 20-aastane. Nende madala kaalu tõttu on meeskond tavalise nelja asemel viieliikmeline. Heitluses itaallase Ettore Botticiniga, keda peetakse võistluse üheks favoriidiks, läks alguses juhtima noor Taani meeskond, kuid esimeses ülaltuule märgis võitis kogemus ja oldi sunnitud tunnistama itaallase paremust, kes võttis ülinapi võidu sellest duellist. Päeva lõpuks said Taani poisid hoo üles ja võtsid 3 üllatuslikku matchi võitu järjest.

Botticini peab samuti sel aastal EM-i taset päris kõrgeks. Oleme hästi treeninud ja meil on praegu käsil hea periood. Aga kunagi ei tea ette, sest ilm on siin raske. Kohal on palju edetabeli tippe, kuid püüame anda endast nii palju kui on võimalik.

Tänase päeva lõpuks sai Grupp A tehtud 5 sõitu, kus parimatena esinesid Maxime Mesnil (FRA) 4 võiduga ja Simon Bertheau (FRA) 3 võiduga. Grupp B lõpetas päeva 7 sõiduga, parimateks Botticini (ITA) 5 võiduga ning Vladimir Lipavsky (RUS) ja Mati Sepp (EST) 4 võidu ja 1 kaotusega.

Avaldatud: 09.august kell 11:33