Pärnus käisid erivajadustega inimesed sportpurjekatega merel


Pärnus said juba kolmandat aastat kestva “Eriliste purjetajate” projekti raames laupäeval kokku 33 erivajadusega inimest Eestist ja Lätist, et RS Feva tüüpi sportpurjekatel merele seilama minna.

Lisaks puuetega inimestele olid kohal nende saatjad ning vabatahtlikud abilised töötukassast, vetelpäästest ja kohalikust purjetamiskoolist. Kolme tihedalt sisustatud tunni jooksul tutvusid inimesed paatidega, sikutasid soote ja sõitsid laevateemärgini ja tagasi.

“Anda puuetega inimestele võimalus purjetada ja kõik see kokku korraldada on üks raskemaid asju, mida olen teinud,” ütles projekti korraldaja Külli Haav BNS-ile. “Ometi on see kõik, mida ma tavakodaniku intsiatiivist teha saan. Juurde on veel vaja nii materiaalset, intellektuaalset kui ka inimlikku abi.”

“Olen õnnelik, et üle saja inimese on saanud purjetamist proovida – seda ala, mis mind nüüd oma kolmandale olümpiale viib,” lisas üritusel abiks olnud olümpiasurfar Ingrid Puusta, kelle peatusteta Läänemere-ületus heategevuskampaaniale alguse pani. “Hindan väga inimeste julgust, huvi ja osavõtulusti ja näen, et meil on arenguks tõepoolest vaja neile kohandatud paate ja treeningvõimalusi.”

“Parapurjetamine on ju täiesti olemas,” märkis Pärnu jahtklubi purjespordikooli treener Elise Umb, kes on ise aastaid maailmatasemel võistluspurjetaja olnud. “Sõltub küll natukene puudeastmest ja vastavalt sellele tuleb treeneril sobiv õpetamisstiil valida. Ohutus on kõigi puhul oluline, aga ohutusreegleid jälgides ei ole miski takistuseks. Pigem soov ja tahtmine ja võimalused õppida ja õpetada.”

Pärnu jahtklubis toimunud “Eriliste purjetajate” purjetrennis andsid jahtklubi õpilased esmalt kaldal teadmisi tuuleoludest, paadiehitusest ja lihtsamatest manöövritest merel. Pärast esmatähtsa omandamist said inimesed ise purjepaati istuda ning kogenud roolimehe käe all merel käia. Nõuandeid jagas ka olümpiasurfar Ingrid Puusta.

Erilised purjetajad lähevad merele ka Tallinna merepäevadel 14. juulil algusega kell 16 lennusadamast ja Kuressaare merepäevadel 11. augustil algusega kell 17 Kuressaare jahtklubis.

Sellel aastal on “Eriliste purjetajate” peamine toetaja Eesti töötukassa.

Fotod: Raul Mee   https://www.dropbox.com/sh/u9or4eo1zxo2ckd/AABgUemyb23VBn9bRcCgLbJHa?dl=0

Avaldatud: 11.juuni kell 10:22