Pärnu lühirada A. Le Coq Muhu Väina regatil pakkus sportlikku põnevust nii purjetajatele kui pealtvaatajatele

Suurimad jahid Pärnu lühiraja stardis. 
Foto: Piret Salmistu

Suurimad jahid Pärnu lühiraja stardis. Foto: Piret Salmistu

Tänaseks on A. Le Coq 57. Muhu Väina regatist läbitud 2/3 ehk kuuest etapist neli. Esimene etapp peeti Kärdla lähistel, teine viis jahid Kärdlast Kuivastusse, kolmas Kuivastust Pärnusse ja neljas, vaieldamatult kõige vaatemängulisem etapp peeti eile Pärnus – lühirajal.

Võistlus toimus kahel rajal ja korraga võistles väikesel alal koos 116 jahti. See on kahtlemata vaatepilt, mida näeb harva ja et seda võimalikult paljudele pakkuda, said huvilised laevaga Runö suisa kahes osas seda merele vaatama minna ning Delfi TV tegi kogu võistlusest Kalev Vapperi poolt kommenteeritud otseülekande. Huvi oli suur ja Runö oli mõlemaks väljumiseks huvilisi pilgeni täis.

Purjetajate oskused ja taktika pandi lühirajal proovile tingimustes, kus tuli sooritada tihedalt manöövreid pöördemärkides ning olla silm silma vastu konkurentidega ja seda kolme ca 40-minutilise sõidu jooksul. Ilmaolud olid pea ideaalsed – samas oli eilsel võistluspäeval päris hulgaliselt ka materiaalosa purustusi nii mitmelgi jahil – murdus mast, kaotati rool, põrkuti kokku, rebenesid purjed. Kokku peeti purjetajate keeles 3 „vorsti“ ehk 3 sõitu vastutuule-allatuule rajal, igaüks pikkusega ca 3,5 miili ORC klassi jahtidel ja 4 miili ESTLYS klassi jahtidel ja Folkbootidel.

Purjetajad ise olid eilse väga sportliku ja põneva päevaga väga rahul. Erinevalt pikkadest avamereetappidest on lühirajasõit hästi tehniline ja palju manöövreid nõudev, kuna pöördemärke tuleb ühe võistlussõidu jooksul võtta korduvalt ja kõige optimaalsema teekonna läbimiseks tuleb kordi ja kordi pautida ja halssida. Seda et roolimeeste adrenaliin ja võistluspinge on laes näitas ka kasvõi fakt, et kõige suuremate jahtide teise võistlussõidu start õnnestus alles kolmandal korral – kahel esimesel korral oldi liiga rutakad ja karistuseks valelähe ning vajadus kogu stardiprotseduuri uuesti alustada.

Vaata täismahus Delfi TV salvestust Pärnu lühirajalt
Pärnu pildigalerii, fotod Piret Salmistu

Pärnu lühiraja esikolmikud gruppide kaupa (sulgudes kolme peetud sõidu kohapunktid ja lõpp-punktisumma, mis koondarvestuses teisendati juba kohapunktideks):
ORC I
1. Spirit, Juss Ojala, JK Dago  (4-3-1) 8 p
2. Sugar 2, Erki Melts, Pärnu JK (3-1-6) 10 p
3. Forte, Jaak Jõgi, Kalev JK (1-5,5-5) 11,5 p
ORC II
1. Jazz, Risto Riim, Kalev JK (1-3-1) 5 p
2. Elisa Passione, Sven Heil, Kalev JK (3-1-4) 8 p
3. My-Car, Andres Laul, Kalev JK (4-2-3) 9 p
ORC III
1. Edasi, Koit Pauts, Haapsalu JK (2-1-2) 5 p
2. Minni, Andres Aavik, Kalev JK (1-3,5-1) 5,5 p
3. Prizrak, Dmitrii Mostovoy, Moskva (3-3,5-3) 9,5 p
ESTLYS I
1. Mia, Jaanus Talp, Kalev JK (1-2-4) 7p
2. Fanatic, Ain-Eke Jalasto, Kalev JK (3-1-3) 7 p
3. Sylvia, Aare Kööp, Kalev JK (4-3-2) 9 p
ESTLYS II
1. Vesikaar, Tanel Tamm, Kalev JK (8-3-2) 13 p
2. Brigitta, Mikk Metstak, Kalev JK (8-3-2) 13 p
3. Liliann, Margus Beljakov, Saaremaa Merispordi Selts (4-5-5) 14 p
ESTLYS III
1. Luisa, Henry Viiret, Haapsalu JK (1-1-1) 3 p
2. Frida, Andres Kõnd, Kalev JK (4-6-5) 15 p
2. Mercurius, Margus Tasa, Saaremaa Merispordi Selts (2-8-6,5) 16,5 p
Folkboot
1. Tuuli, Olev Oolup, Haapsalu JK (1-1-1) 3 p
2. Greta, Mikk Köösel, Kalev JK (2-2-3) 7 p
3. Topu, Pertti Neero, Kalev JK (3-3,5-2) 8,5 p

Pärast nelja peetud etappi hakkavad kujunema liidrid ja esikolmikud, kuid midagi kindlat ei ole enne, kui viimase etapi finiš on sulgunud ja tulemused arvestatud. Pärast viie etapi läbimist läheb ka tulemustes kõige halvema sõidu tulemus mahaarvamisele, mis omakorda segab kaarte ja muudab tulemusi.

Forte (Kalev JK)  ja Spirit  (Dago JK) Pärnu lühiraja finišis. Foto: Piret Salmistu
Forte (Kalev JK) ja Spirit (Dago JK) Pärnu lühiraja finišis.
Foto: Piret Salmistu

ORC II grupi jahid Pärnu lühiraja stardis. Foto: Piret Salmistu
ORC II grupi jahid Pärnu lühiraja stardis.
Foto: Piret Salmistu

Jaht Edasi (Haapsalu JK) Pärnu lühiraja finišis. Foto: Piret Salmistu
Jaht Edasi (Haapsalu JK) Pärnu lühiraja finišis.
Foto: Piret Salmistu

ESTLYS klassi jahid Pärnu lühiraja stardis. Foto: Piret Salmistu
ESTLYS klassi jahid Pärnu lühiraja stardis.
Foto: Piret Salmistu

Jaht Tessa (Kalev JK) Kärdla-Kuivastu etapi stardis. Foto: Piret Salmistu
Jaht Tessa (Kalev JK) Kärdla-Kuivastu etapi stardis.
Foto: Piret Salmistu

Suurimate jahtide ORC I grupis on liider Forte (Kalev JK) 8 punktiga, võrdselt 14 punkti on teisel kohal oleval Spiritil (Dago JK) ja kolmandal kohal oleval Reval Café’l (Kalev JK). ORC II grupis juhib 11,5 punktiga Bossanova (Kalev JK), 14 punktiga järgneb Merepärl (Pärnu JK) ja Jazz (Kalev JK). ORC III grupis hoiab liidripositsiooni Edasi (Haapsalu JK) 8 punktiga, punkti kaugusele jääb Leedu jaht Tango ja 14 punkti on kolmandal kohal oleval Kadril (Saaremaa Merispordi Selts). ESTLYS I grupis on suure edumaa konkurentide ees tekitanud Tessa, kellel on 9 punkti. 17 punkti on teisel kohal paikneval Sylvial ja 21 punkti kolmandal positsioonil asetseval Mial (kõik Kalev JK). ESTLYS II grupis on küllalt kindel liidripositsioon 6 punktiga Vesikaare käes (Kalev JK), võrdselt 17 punkti on teisel kohal oleval Läti jahil Arabella ja Liliannil (Saaremaa Merispordi Selts).  ESTLYS III grupis juhib 8 punktiga Frida (Kalev JK), 13 punkti on Luisal ja 15 punkti Auroral (mõlemad Haapsalu JK). Folkbootide klassis on liider 5 punktiga Tuuli (Haapsalu JK), teisel kohal on 8 punktiga Greta (Kalev JK) ja kolmandal 14 punktiga Topu (Kalev JK).

Suurimate jahtide grupi liider Forte. Foto: Piret Salmistu
Suurimate jahtide grupi liider Forte.
Foto: Piret Salmistu

Kolmapäeva õhtul autasustati Pärnu Jahtklubis nii Kuivastu-Pärnu kui ka Pärnu etapi parimaid. Auhinnad olid etappidele välja pannud vastavalt Loodus Invest ja Saaremaa Juust ning Dermoshop ja Joogikuller/Sailor Jerry.  Õhtu sadamas jätkus mõnusa õhtusöögiga, kus avasõnad lausus Pärnu linnapea Toomas Kivimägi ning purjetajaid tervitasid ka Pärnu Jahtklubi kommodoor Jüri Sõber ning Pärnu Jahtklubi ekskommodoor ja praegune Eesti Jahtklubide Liidu president Egon Elstein. Õnnitleti Norrast X-41 klassi MM-ilt Eestisse pronksmedaleid toonud jahi Technonicol meeskonnaliikmeid ja ekraanilt sai üle vaadata oma päevased manöövrid merel. Õhtule pani ägeda punkti pidu ansambli Regatt saatel.

Neljapäeva, 17. juuli hommikusse jagub veel sadamamelu – maha peetakse „vanade kalade“ võistlus RS Fevadel ja A. Le Coq’i miniregatt. Avatud on regatiküla erinevate teenuste ja tegevustega. Õhtul kell 18 algab regati pikim ja kõige erilisem etapp, mis viib jahid suvepealinnast regati lõpp-punkti, oma 120. sünnipäeva tähistavasse Roomassaare sadamasse ja purjetatakse peamiselt öistes tingimustes. Roomassaarde jõuavad jahid pärast 70-95 meremiili läbimist ja sõltuvalt tuuleoludest reede varahommikuks või hiljem. Reede on regatilistele puhkepäev, toimub pikima etapi võitjate autasustamine ning Roomassaare sadama 120. sünnipäeva tähistamine. Õhtule Roomassaare sadamas annab hoogu juurde ansambel Friday.

Muhu Väina regatti korraldavad ESS Kalev Jahtklubi koostöös Pärnu Jahtklubi, Saaremaa Merispordi Seltsi ja Eesti Jahtklubide Liiduga. Muhu väina regati toetajad on A. Le Coq, Euronics, Selver, Saarte Liinid, Kuressaare linn, Muhu vald, Pärnu linn, Kärdla linn, Hiiu vald, Kärdla sadam, OtterBox, LifeProof, Saaremaa Juust, Loodus Invest, Dermoshop, Joogikuller/Sailor Jerry, Tallink, Doyle, Helly Hansen/Sportland, Greencoal, Rahva Raamat, Regio, Delfi ja Jägermeister.

Regati kodulehekülg: www.muhuvain.ee 
Facebook: Muhu Väina regatt
Jälgi regatti reaalajas läbi Muhu Väina regati veebilehe www.muhuvain.ee
2013. aasta regati pildigaleriid ja videod

c749cab2-c59e-4fb0-b369-b07ee834e279

Avaldatud: 17.juuli kell 01:17