Toimetaja: Riina Ramst

5. august: Purjelauasõitjad lõpetasid olümpiaregati edukalt

Täna olid tuuletingimused pisut erinevad ja rahulikumad kui varasematel päevadel. Tuuleennustus lubas kagutuult 5-6 m/s, kuid tegelikult puhus tavaline edelatuul 4-5 m/s ja oli üsna ebaühtlase kiiruse ja suunaga.

Ingrid Puusta foto: onEdition

RS:X purjeleauad purjetasid täna Harbour võistlusalal, naised algusega kell 14 Eesti aja järgi ja ja seejärel mehed algusega kell 16.

Ingrid Puusta tegi taas ilusad sõidud ja finišeerus 20. ja 17. kohaga. Ingrid saavutas olümpiaregatil tubli 15. koha.

Johannes Ahun foto: onEdition

Johannes Ahunile olid tänased sõidud vaiksetes tuultes rasked ja tema lõpetas täna mittefinišeerumisega ja 35. kohaga. Olümpiaregati kokkuvõttes oli Johannes 30-s.

Järgmine olümpiaregatt toimub nelja aasta pärast Rio de Janeiros, Brasiilias.

 

 

4. august: Karl-Martin Rammo lõpetas olümpiaregati 18. kohaga ja Anna Pohlak 35. kohaga

Anna Pohlak foto: onEdition

Tänane ilm oli praktiliselt identne eilsega, päike paistis, tuult oli purjetamise jaoks ideaalsed 6-8 m/s ja merel olid suured lained.

Karl-Martin Rammo ja Anna Pohlaku jaoks oli tänane päev avaseeria viimane, toimusid 9-s ja 10-s sõit. Laserid purjetasid täna Westi võistlusalal. Karl-Martin tegi täna head stardid, kuid otsused avakrüssudes ei olnud nii õiged et oleks saanud purjetada päris eesotsas. Sõidu käigus oli väga raske kaotatud meetreid tasa teha. Teises sõidus juhtunud ümberminek ja väiksed eksirännakud tähendasid finišis 18. ja 39. kohta. Üldarvestuses lõpetas Karl-Martin oma olümpiadebüüdi tubli 18. kohaga.

Anna Pohlakule olid tänased sõidud taas nende raskete killast, kus otsustavaks sai kallutamise jaks. Anna veel tippudega sama tugev ei ole ja seega tuli tal varsti peale starti esirivist maha jääda. Anna purjetas mõlemad sõidud vapralt lõpuni ja finišeerus 31. ja 36. kohal. Regati üldkokkuvõttes sai Anna 35. koha.

Johannes Ahun foto: onEdition

Purjelaua RS:X naiste sõidud toimusid täna Nothe võistlusalal. Ingrid luges täna seda suhteliselt väikest võistlusala hästi ja finišeerus 15. ja 12. kohaga. Kaheksa sõidu kokkuvõttes on Ingrid nüüd tõusnud 14-ks.

RS:X meeste sõitudes sai Johannes Ahun Harbour võistlusalal peetud sõitudes 22. ja 28. koha ning jätkab võistlust 27-na.

Homme hoiame pöialt meie purjelauasõitjatele Ingridile ja Johannesele, kes purjetavad avaseeria viimastes sõitudes.

 

 

 

3. august: Deniss Karpak sai olümpiaregatil 11. koha

Täna oli tuult 5-7 m/s juba traditsiooniliseks kujunenud edela suunast. Tugev vastu tuult töötav hoovus tegi lained kõrgeks ja lühikeseks.

Deniss Karpak foto: onEdition

Deniss Karpaki tänased kaks sõitu peeti taas South võistlusalal. Deniss läks tänasele avaseeria viimasele päevale vastu 11. kohalt võrdsete punktidega hispaanlase Rafael Trujilloga. Medalisõitu pääsemiseks oli tarvis 10 sõidu järel edestada kas Trujillot, rootslast Birgmarki, soomlast Nirkkot või uus-meremaalast Slaterit. Tänases esimeses sõidus oli Deniss 11-s ja Trujillo 13-s, Nirkko 15-s. Üheksa sõidu järel oli Deniss 10-s, Trujillo 11-s. Kümnendas sõidus tuli taas 11. koht, selle regati jooksul juba viies selline. Trujillo oli finišis 4-s ja tõusis tagasi 10-ks. Deniss Karpak lõpetas oma esimese olümpiaregati Finn klassis tubli 11. kohaga.

Karl-Martin Rammo foto: onEdition

Laserid purjetasid tänase esimese võistlussõidu publiku ees võistlusalal Nothe ja teise sõidu Harbour rajal. Karl-Martini kumbki sõit hästi ei õnnestunud ja finišis tuli kahel korral 31. koht. Karl-Martini senine oli sõitude seeria oli hea stabiilne ning seega läks tulemusarvestusse kirja vaid üks tänane sõit, teine aga halvimana mahaarvamisele. Karl-Martin on kokkuvõttes korraliku 13. koha peal.

Anna Pohlak foto: onEdition

Laser Radial klass purjetas täna mõlemad sõidud Harbour võistlusalal. Anna mõlemad esimesed krüssud olid üsna tujutud ning mõnigi tuulemuutus jäi tal märkamata. Sõidu käigus suutis ta mõlemas sõidus mõnest konkurendist mööduda ja lõpetas kahel korral 36-na. Kokkuvõttes on Anna regatil 35-s.

Homme lähevad purjetama Anna, Ingrid, Karl-Martin ja Johannes. Hoiame neile kõvasti pöialt!

 

 

2. august: Võitlus tugevas tuules ja suurtes lainetes

Ilm oli täna purjetamiseks soodne – suure osa päevast paistis päike, õhusooja oli mõõdukalt ja tuul puhus kuni 10 m/s.

Deniss Karpak foto: onEdition

Finnid alustasid täna kell 14 Eesti aja järgi South võistlusalal. See oli päeva tuuliseim aeg. Lainetus oli Finnide rajal üsna karm, kuna esiteks asub rada Portlandi tagant väljas avamerel ja teiseks oli täna tugev hoovus vastu tuult. Need kaks faktorit koos tugeva tuulega 10 m/s tekitasid lühikese ebakorrapärase ja kõrge laine. Taganttuules sõites finnimehed täna rahu ei saanud, kuna pidevalt pidi otsima lainete vahel teed kiiruse hoidmiseks ja samas jälgima et eesolevasse lainesse sisse ei sõidaks. Regati liider taanlane Christensen käis koguni ümber ja kaotas päeva esimeses sõidus sellega 10 kohta. Deniss võitles täna lainetusega nagu gladiaator ja oli taganttuules üks kiireimaid. Stardid olid tal mõlemas sõidus tehtud kindla peale, see aga ei võimaldanud esimesi krüsse koos liidritega sõita kuna vasak rajapool oli eelistatud ja sealtpoolt startinutel oli selge eelis. Päeva esimeses sõidu oli Deniss 7-s ja teises sõidus 13-s. Tubli töö. Kokkuvõttes on Deniss kaheksa sõidu järel 11-s. Homseks aga kõigil pöidlad pihku, et 9-s ja 10-s sõit tuleksid korralikud.

Ingrid Puusta foto: onEdition

RS:X-d purjetasid täna pealelõunasel ajal siis kui tuul oli pisut järele andnud. Harbour võistlusalal peetud naiste sõidud algasid kell 16 ja meeste sõidud kell 18 Eesti aja järgi. Ingridi esimese sõidu ajal oli tuult veel kuni 10 m/s ja lainetus oli Harbour võistlusalale omaselt väike. Ingrid oli väga hea esimeses sõidus nii kiiruse kui taktika poolest ja finišeerus 14-na. Teise sõidu ajal tuult pisut vaikis ja trimm ei sobinud kõige paremini. Väsimus hakkas keskendumist segama, mõned vead tulid sisse ja kohti tuli ära anda. Finišis oli Ingrid 21-ne ja säilitas sellega kenasti üldkokkuvõttes 15. koha.

Johannes Ahuni esimene sõit ebaõnnestus, kuna peale head starti jäi ta mitmel korral tuuleauku ja kaotas sellega palju kiirust. Finišis oli ta 31-ne. Teises sõidus tegi Johannes hea stardi ja sõitis suurepärase taktikaga pidevalt kiirust üleval hoides, tegi vähe paute ja oli täpne „laylinedel“. Sõidu esimeses pooles sõitis ta pidevalt esikümnes, viimases taganttuules olid mõned tippsõitjad siiski veidi kiiremad. Johannes sai kirja oma seni parima sõidutulemuse – 14. koha. Kokkuvõttes on ta 25-s.

Homme on purjelauasõitjatel puhkepäev, purjetama lähevad Deniss, Karl-Martin ja Anna.

 

1. august: Kolm eestlast purjetasid täna esikümnes

Anna Pohlak foto: onEdition

Tänaseks lubas ilmaennustus tavalist inglise suveilma – see tähendas hommikul mõõdukat tuult 5-6 m/s lõuna suunast, kuid juba kella kolme paiku päeval Eesti aja järgi pidi üle minema külm front koos vihmaga ja tuul pidi seejärel keerama paremale edela suunda ning tugevnema kuni 10 m/s. Nii ka oli. Tuul keerutas tänaste sõitude ajal kuni 30 kraadi ja tegi seega pidevalt õieti purjetamise eriti keeruliseks.

Westi võistlusalal alustasid esimesena Laser Radialid kell 14 Eesti aja järgi. Anna esimene start läks kehvasti, kuna parempoolsest liini otstast startides ei leidnud ta endale rivis kohta ja pidi pautima. Paudi otsus tuli aga nii hilja, et teised „vahele jäänud“ paadid olid juba jõudnud paremale ära minna ja jäid nii Anna tuult segama. Esimese krüssu käigus keeras tuul pikalt vasakule ja see tegi eesotsas purjetamise laevastiku paremal äärel purjetavale Annale ebareaalseks. Sõidu käigus suutis meie radialitüdruk vähehaaval ettepoole tõusta ja finišis oli koht 36-s.

Teise sõidu start oli Annal suurepärane vabalt kohalt, kiirusega ja minut peale starti tehtud paut tõstvasse tuulefaasi lubas vabalt ja kiirelt parema ääre poole purjetada. Eesti lipuga puri kadus esimeste seas silmist kuna saabuv vihm kahandas nähtavust mõnele sajale meetrile. Siis kui Radialid taganttuules uuesti nähtavale ilmusid oli Anna esikolmikus. Ta purjetas kindlalt taktikaliselt konkurente kontrollides ka järgnevad kaks „vorsti“ ja oli sunnitud mööda laskma vaid kolm kõrge klassiga purjetajat, finišis oli koht 6-s. Anna Pohlaku üldarvestuse koht paranes kuue sõidu kokkuvõttes 32-ks.

Karl-Martin Rammo foto: onEdition

Laserite start oli kohe peale Radiale ja nemad purjetasid seekord „sisemisel vorstil“. Karl-Martin tegi mõlemas sõidus korralikud stardid ja purjetas targalt. Esimeses sõidus oli ta 8-s ja teises sõidus 12-s. Tubli. Kokku on Karl-Martin kuue sõidu järel 10. kohal.

Johannes Ahun foto: onEdition

RS:X meeste purjelauasõitjad võistlesid täna Nothe võistlusalal otse pealtvaatajate silme all. Johannes sõitis mõlemas sõidus kindlalt ja finišeerus 22. ja 30. kohaga. Päeva teises sõidus eksis Johannes aga purjetamisjuhiste vastu purjetades korraks väljapoole piiritletud võistlusala. Kohtunikud märkasid seda ja protestisid teda. Karistuseks määrati kaks karistuspunkti, mis lisati tema selle sõidu skoorile. Üldkokkuvõttes jätkab Johannes Ahun regatti 25. kohal.

RS:X naiste purjelauad võistlesid täna peale meeste sõitude lõppu Harbour võistlusalal. Naiste sõidu ajaks oli tuul kella 16 paiku Eesti aja järgi tõusnud 10 m/s ja see sobis Ingridile hästi. Ta oli täna kiire nii vastutuules kui taganttuules. Esimese sõidu taktiliselt hästi sõitnud Ingrid oli terve sõidu vältel esiotsas ja lõpetas 6-na edestades finišis maailmameistrit Lee-El Korzitsit Iisraelist.

Teises sõidus ei õnnestunud stardijärgne sõit taktikaliselt hästi ja mitmel korral pautides tuli kaotusmeetreid palju. Ingrid jätkas peale esimest märki head sõitu ja suutis finišisse purjetada 15-na. Tulemustabelis tõusis Ingrid 15-ks.

Päev oli raske, aga nauditav. Meie purjetajad pakkusid palju positiivseid emotsioone.

Homseks ennustatakse tugevat tuult 10 m/s. Annal ja Karl-Martinil on homme puhkepäev, võistlema lähevad Ingrid, Deniss ja Johannes.

 

31. juuli: Täna alustasid võistlemist Ingrid Puusta ja Johannes Ahun

RS:X purjelauaklassis tegi täna olümpiadebüüdi Ingrid Puusta ja oma teist olümpiaregatti alustas Johannes Ahun.

Ingrid Puusta foto: onEdition

RS:X mehed startisid täna algusega kell 14 Eesti aja järgi võistlusalal West. Tuul puhus täna edela suunast kiirusega 7-10 m/s ning merel oli ka korralik lainetus. Hommikul sadas hooti veidi vihma, kuid päeva jooksul taevas selgines ning õhtul paistis juba päike õhk ja oli meeldivalt soe. Johannes Ahun tegi mõlemas sõidus korralikud stardid ja lõpetas vastavalt 27. ja 20. kohaga. Kokkuvõttes on Johannes sellega avapäeva järel korraliku 25. kohal.

Naiste RS:X-de start oli kohe peale meeste sõitude lõppu samal rajal. Ingridil stardid hästi ei õnnestunud, aga kiirus oli tal hea ja pea igas järgmises märgis suutis ta koha võrra ettepoole tõusta. Esimese sõidu finišis oli Ingrid 15-s ja teises sõidus 20-s. Päeva kokkuvõttes asub Ingrid tubli 17. koha peal.

Anna Pohlaku esimene sõit toimus täna publiku võistlusalal Nothe. Anna startis kenasti ja luges tuult hästi ning oli esimeses märgis 31-ne. Taganttuules tegi Anna sõidutehnilise vea ja läks ümber. Peale paadi püsti ajamist olid teised võistlejad mööda läinud ja finišis tuli leppida 41 ehk viimase kohaga. Radialide tänane teine sõit toimus Harbour rajal, kus tuul on stabiilsem kui Nothe rajal. Teise sõidu start oli Annal väga hea ja ta luges taas esimeses krüssus tuult hästi ning jõudis esimesse märki 19-na. Iga järgmise otsa peal hakkas väsimus üha enam peale käima ja tuli kohti järjest ära anda. Finiši koht oli 37-s. Nelja võistlussõidu kokkuvõttes langes Anna 39. kohale.

Karl-Martin Rammo foto: onEdition

Laserite mõlemad sõidud toimusid täna Harbour võistlusalal. Karl-Martin Rammo sai esimeses sõidus vasakust liini otsast hea stardi ja purjetas hea kiirusega algusest peale laevastiku eesotsas. Lõpuni sitkelt kallutades oli Karl-Martini kiirus väga hea ja kiiruse pealt tehtud otsused samuti õiged. Finišijoone ületas meie laserimees kolmandana.

Teises sõidus tahtis Karl-Martin startida taas vasakult liini otsast esimeste seas, kuid väike valearvestus ruumi osas stardiliini laeva juures sundis teda enne startimist pautima ja rajale sai ta üsna laevastiku lõpuosas. Esimese märgi võttis Karl-Martin 31-na ning sõidu vältel suutis ta tõusta tublid 10 kohta, finiši koht oli 21-ne. Nelja sõidu järel tõusis meie laserimees 10. kohale.

Finn klassi purjetajad võistlesid täna võistlusalal South ning seal olid lained märksa suuremad kui teistel radadel. Denissile olud istusid, ta oli täna taganttuultes kiire. Esimeses sõidus ei õnnestunud krüssud kõige paremini, kuid taganttuules pani Deniss end maksma ja finišeeris 11-na. Teises sõidus oli Deniss esimeses märgis viies, külgtuule otsal hoidis kohta, ja taganttuules näitas võimast minekut tõustes alumiste märkide juures liidriks. Teisel krüssul kohta ära ta ei andnud ja teise taganttuulega venitas Deniss järeltulevatega vahemaa veelgi pikemaks finišeerudes ligi minuti eespool regati liidrist taanlasest Christensenist. Denissil on nüüd kuue sõiduga pool võistlust sõidetud ja koht on kokkuvõttes 10-s.

Homseks lubab ilmaennustus korralikku inglise ilma koos vihma ja tugeva tuulega. Finn klassil on homme puhkepäev, teised meie purjetajad lähevad võistlema.

 

30. juuli: Londoni olümpiaregatil tegid debüüdi Anna Pohlak ja Karl-Martin Rammo

Täna tegid olümpiadebüüdi Laseril purjetav Karl-Martin Rammo ja Laser Radialil purjetav Anna Pohlak. Finn klassis jätkas võistlemist Deniss Karpak.

Anna Pohlak foto: onEdition

Esimesena startisid täna Laserid, Eesti aja järgi kell 14 võistlusalal South. Tuult oli täna juba hommikust saati pisut enam kui eile nii 7-8 m/s, suund oli 240 kraadi edela suunast ja suhteliselt stabiilne. Karl-Martin tegi hea avastardi ning luges esimeses krüssus tuulepöördeid hästi. Ülemise märgi võttis ta neljandana ja juba külgtuule otsal tõusis kolmandaks. Taganttuule esimeses pooles püsis Karl-Martin kenasti kolmandal kohal, siis aga sai „kollase lipu“ züriilt. See tähendab, et ta oli sõitnud taganttuules liiga agressiivselt. Laser klassis on lubatud purjega pumbata vaid ühe korra ühe laine kohta. Meie laserimehe soodikäsi käis seega purjega paadile impulsse andes sagedamini kui lubatud. Karl-Martin pidi koheselt sooritama kaks karistusringi, et sõitu saaks puhaste paberitega jätkata. Sõit jätkus 12. kohalt. Edasi läks sõit tõusujoones ja finiši ületas Karl-Martin 7-na. Hea algus olümpiaregatile.

Laserite teine sõit peeti samal võistlusalal kohe peale esimese lõppu. Start oli Karl-Martinil väga hea, kuid veidi aega peale starti pööras tuul paremale samal ajal kui meie laserimees oli laevastiku vasakul äärel. Selle kaotuse järel tuli hakata end läbi laevastiku esimese märgi poole töötama, mis on üsna raske. Esimeses märgis oli Karl-Martin juba 18-s, kuid järgnev külgtuul ja taganttuul tõid taas 10 kohta kaotust. Teine krüss ja taganttuul oli taas tõusvas joones ja finiš alistus 18-na.

Kokkuvõttes esimese olümpiapäeva kohta igati normaalne 11. koht.

Laser Radialid sõitsid samuti South võistlusalal, kuid samal ajal kui Laserid sõitsid vastutuule-allatuule otsi „välimisel vorstil“, siis Radialid purjetasid „sisemisel vorstil“.

Inner ja Outer loop ehk “välimise ja sisemise vorstiga ” rajad

Anna Pohlak tegi avastardi healt positsioonilt vasakus liini otsas ja sõitis taktikaliselt ilusa krüssu võttes esimest märki 21-na. Taganttuules olid mõned halvemini startinud tippsõitjad siiski kiiremad ja teises märgis oli Anna koht 26-s. Sõidu käigus suutis meie radialineiu kohta hoida ja finišis oli koht hea 27-s. Sõit oli raske ja lõpu poole hakkas väsimus tekkima.

Teises sõidus läks Annal soot korra käest lahti ja korralikku stardikiirendust ei õnnestunud saada. Anna võitles sõidu vältel laevastiku lõpuosas ja finišeerus 39-na.

Päeva lõpetas Anna 34. kohaga.

Finn klassi sõidud peeti täna West võistlusalal algusega kell 16 Eesti aja järgi. Mõlemas sõidus oli Deniss krüssudes hea minekuga, kuid taganttuultes ei saanud ta mitmel korral kohe korralikult lainetega surfima ja kaotas taganttuulte algusosas mitmeid kohti. Päeva teise sõidu teises taganttuules oli Deniss juba saavutanud vajaliku agressiivsuse ning liikus lainetega väga hästi kaasa. Finn klassis heisatakse üle 5 m/s puhuva tuule korral võistluskomitee laeval lipp „Oskar“, mis tähendab võistlejatele et purjega pumpamine on vaba ning tööd võib teha nii palju kui „torust tuleb“. Deniss näitas, et lainetel paadiga surfida oskab ta hästi kui rütmi kätte saab ja edestas viimases taganttuules teiste seas olümpiavõitjat britt Ben Ainsliet. Päeva kahes sõidus kirjutas Deniss tulemustabelisse kaks 11-ndat kohta ning on kokkuvõttes samuti heal 11. kohal.

Homseks lubab ilmaennustus tugevat tuult ning siis on eriti oluline sõidu vältel kiirusele keskenduda ja pea külmana hoida.

Homme alustavad võistlemist purjelaual RS:X meie purjelauasõitjad Ingrid Puusta ja Johannes Ahun, Finnil on plaanis pidada 5. ja 6. sõit ning Laseril ja Radialil 3. ja 4. sõit.

 

29. juuli: Täna algasid Londoni Olümpia purjeregatil Weymouthis esimesed võistlussõidud

Eesti purjetajatest läks täna võistlustulle Deniss Karpak.

Deniss Karpak foto: onEdition

Finn klassi esimene võistlussõit sai stardi Eesti aja järgi kell 14 Nothe võistlusalal, mis asub hästi kalda lähedal et pakkuda 5000 pealtvaatajale huvitavat purjetamise vaatemängu. Tuul puhus Weymouthile tavapärasest edela suunast kiirusega 3-8 m/s, oli väga pagiline ja keerutav nii nagu kalda lähedal purjetades tavaliselt. Lainet praktiliselt ei olnud kuna tuul puhus üle sadama muuli ja lainet ei saanud seetõttu tekkida. Deniss tegi kindla peale stardi paremast stardiliini otsast ja purjetas terve krüssu laevastiku keskosast paremal. Esimeses märgis oli meie Finnimees tubli 9-s. Taganttuules hoidis Deniss kenasti kohta ja võttis taktikaliselt õieti alumises väravas parempoolset märki. Teise krüssu lõpus ja teises taganttuules jäi Deniss mitmel korral tuuleauku ja kaotas kohti kukkudes 16-ks. Sõidu lõpuosas suutis Deniss taas tuult hästi lugeda ja tõusis finišis 14. kohale. Kuna täna tuul väga tugev ei olnud, siis kalda lähedal purjetades vahetusid pagid ja tuuleaugud päris kiiresti ning purjetaja pidi olema väga tähelepanelik. Tuule kiirus varieerus vahemikus 3-8 m/s ning eesmärgiks oli kõigil kindlasti püsida pidevalt tugevama tuule alas ning vältida tuuleauke.

Finn klassi teine sõit peeti kaugemal merel asuval suuremal võistlusalal nimega West. Sellel võistlusalal oli tuul märksa stabiilsem ja laine oluliselt suurem ning seega pääsesid maksvusele ka purjetaja oskused lainetes paati tehniliselt filigraanselt juhtida. Deniss startis seekord liini keskelt ja pautis peatselt vasakule halsile ning liikus edasi laevastiku paremale äärele. Meie finnimees luges hästi tuulepöördeid ning tuli esimesse märki tubli viiendana. Külgtuule ots läks kenasti, taganttuules olid horvaat Gaspic ja rootslane Birgmark pisut kiiremad ning möödusid Denissist vasakult pisut tugevamas tuules sõites. Teises taganttuules tegi Deniss taas kiiret sõitu ja võitis meetreid kuid kohta üheksandast ettepoole parandada ei jõudnud enne finišit.

Päeva kokkuvõttes on Deniss 10. kohal ja esimese võistluspäeva kohta on see igati normaalne tulemus. Finn klassis juhib avapäeva järel kahe sõiduvõiduga taanlane Jonas Hogh Christensen

Olümpiaregati eelne ärevus on nüüd maas, võistlus on alanud ja purjetajate eesmärk on igasse sõitu keskendunult ning avatud meeltega võitlema minna.

Homme on Denissil kavas kolmas ja neljas sõit ning oma olümpiadebüüdi teevad Laser Radial purjetaja Anna Pohlak ja Laser purjetaja Karl-Martin Rammo.

Deniss Karpak foto: onEdition