Lahkus Aleksander Tšutšelov


Uue aasta varahommikul tabas kogu Eesti purjetamist korvamatu kaotus. Ootamatult lahkus meie hulgast väga hea purjetaja, olümpialane, purjemeister ja ESS Kalev Jahtklubi auliige Aleksander Tšutšelov.

Aleksander Tšutšelov sündis Tallinnas 26. aprillil 1933. aastal. Tema isa Dimitri ning onud Andrei ja Nikolai olid juba enne suurt sõda ja okupatsiooni Eestis ja Euroopas tunnustatud purjetajad ning nii sai ka klubikaaslaste seas hüüdnime Šurka kandnud Aleksanderi elu tihedalt seotud purjetamisega juba 1946. aastast. Oma onu Andrei ja omaaegse Olümpia pronksimehe Nikolai Vekšini juhendamisel alustas Šurka purjetamise treeninguid.

Peale keskkooli lõpetamist 1953. aastal astus ta Tallinna Polütehnilisse Instituuti õppima laevaehituse inseneriks. Peale TPI lõpetamist 1959. aastal asus ta tööle Spordilaevade Eksperimentaaltehase konstrueerimisbüroosse.

Kui moodustati Kalevi Jahtklubi, sai ka Šurkast klubi liige. Andeka ja tööka purjetajana võitles ta välja koha NSVL koondises Rooma Olümpiamängudele 1960. aastal. Seal vandus ta Napoli lahel alla vaid legendaarsele Paul Elvstromile, võites ühemehepaadil Finn hõbemedali. Väga raskes sportlikus ja poliitilises võistluses võitles ta välja koha ka Tokyo mängude koondisesse samas jahiklassis, kuid paraku katsevõistlustele kulutatud moraalne ja füüsiline pinge jättis oma jälje ja nii tuli Jaapanist 12. koht. 1972. aasta olümpiaregatil Kielis käis ta NSV Liidu purjetamiskoondise varuvõistlejana. Järgmisele olümpiaregatile Kingstonis kandideeris ta Solingul, jäädes katsevõistlustel napilt teiseks. Edu saatis teda ka paljudel rahvusvahelistel regattidel.

Tollase NL meistrivõistlustelt võitis ta kokku 8 medalit, neist 3 kuldset. Eesti meister on ta olnud 7 korral. Oma rikkalikke kogemusi on Šurka jaganud paljudele, nii meie purjetamiskoondise peatreenerina kui ka pärast sellelt ametikohalt lahkumist purjemeistrina töötades.

Aleksander Tšutšelovi olemine ja tegemised on suured ja sellisena jääme me Teda ka mälestama.

Puhka rahus, Aleksander Tšutšelov!

Järelhüüde teksti autor Olev Roosma, toimetaja Kalev Jahtklubi

Avaldatud: 02.jaanuar kell 02:47