Golden Globe Race’il võistelnud Uku Randmaa jõudis pärast 252 päeva seilamist kolmandana finišisse


Les Sables d'Olonne linnapea Yannick Moreau ja Uku Randmaa pärast Uku finišeerimist 10. märtsil 2019. Foto: Tiit Pruuli

Uku Randmaa osales esimese eestlasena Golden Globe Race’i ümber maailma purjetamise võistlusel ning saavutas regatil kolmanda koha. Mees saabus pärast 252 päeva üksinda purjetamist lõpuks Prantsusmaal asuvasse Les Sables d’Olonne’i sadamasse.

56-aastast soolopurjetajat ootasid sadamas vastas ka eestlased ning Randmaa tähistas sildumist šampuse avamisega.

Sel teisipäeval elas purjetaja üle oma viimase tormi pea kaheksa kuud väldanud retkel, tuul oli 50 sõlme ja lained viie meetri kõrgused, seisab Golden Globe Race’i kodulehel.

Randmaa jäi võistlusel kolmandaks. Golden Globe Race’i võitis prantslane Jean-Luc Van Den Heede ning teisele kohale tuli hollandlane Mark Slats.

Südikas eestlane finišeeris nii, et tal polnud enam palukestki süüa ning ka kütus oli lõppenud. Kütuse puudumise tõttu ei saanud Randmaa mootorit käivitada ja sadamakai äärde tuli tema jaht pukseerida. Kuna võistluse kestel ei lubanud võistlusreeglid kaldale astuda, polnud Uku Randmaa ka oma naist ja lapsi näinud rohkem kui kaheksa kuud. Eilsel raadioühendusel ütles Randmaa võistluse korraldajatele naljatledes «Mu paat on müügis. Ükskõik mis mõistliku pakkumisega, aga ilma toiduta.»

 Golden Globe Race’il tuleb seilata üksi ümber maailma ilma kordagi kaldale astumata. Võistluse teeb keerulisemaks asjaolu, et kõik elektroonilised abivahendid nagu GPS või satelliitraadio on keelatud. Uku Randmaa on esimene eestlane, kes sellise võistluse on läbi teinud.

Purjetamine on Prantsusmaal väga populaarne spordiala ning ka Uku Randmaa sõiduga ollakse hästi kursis. Eestlase finišeerimisele olid tulnud kaasa elama tuhanded kohalikud, kes sadama muulidel ja promenaadil Randmaa purjeka saabumist ootasid ning eestlast pasunate, hüüete ja aplausiga tervitasid.

Pärast finišitseremooniat andsid korraldajad pikka aega nappi menüüd taluma pidanud Uku Randmaale pitsa ning pressikonverentsil ütles Randmaa, et purjeka pardal oli tal alles kõigest kolm suppi. Randmaa kaotas tugevalt kaalu, aga kuna ta pole ennast veel kaalunud, ei osanud ta täpset kaalukaotust öelda. «Ma arvan, et olen 20 kilo kergem kui võistlust alustades,» ütles Randmaa pressikonverentsil.

Allikas: Postimees, autorid Agaate Antson ja Jaano Martin Ots.

Postimehe reportaaži Uku saabumisest saab vaadata siin.
Uku finiši eelseid ja järgseid otseülekandeid saab vaadata Golden Globe Race’i Facebooki lehel.

Avaldatud: 11.märts kell 09:54