Eestlased võitsid 49er Soome meistrivõistlused

49er GP autasustamine
Foto: EJL

49er GP autasustamine Foto: EJL

Täna peeti Helsinkis 49er Soome Grand Prix võistlussarja viimane otsustav etapp. Eesti paatkond Tõnis Haavel ja Lenart Kivistik võitis esikoha nii tänasel etapil kui ka meistrivõistluste kokkuvõttes. Naiste paatkond Kätlin Tammiste ja Anna Maria Sepp lõpetasid sarja kokkuvõttes 6. kohaga, olles naiste 49erFX klassis teised.

Täna tuli Helsinkis peale hommikust vihmasadu paar tundi tuult oodata ning kella 14 ajal saadi alustada kvalifikatsioonisõitudega. Kena päikesepaiste ja vaikne tuul meelitasid Cafe Caruseli randa palju pealtvaatajaid 49er klassi tänast purjetamist jälgima.

Etapi formaat näeb ette kvalifikatsioonisõite otse kuldfinaali pääseva viie parema paatkonna selgitamiseks. Seejärel toimub hõbefinaal, kus osalevad vaid eelsõitudes kuldfinaali kohta mitte lunastanud tiimid, eesmärgiga hõbefinaali võitjana saada kuuenda paadina võimalus kuldfinaalis võistelda. Kuldfinaalis selguvad etapi võitjad.

Kvalifikatsioonisõitudes Tõnis Haavel ja Lenart Kivistik täna head hoogu sisse ei saanud. Esimeses sõidus tuli kolmas koht, mis andis hea lootuse järgmiste sõitude õnnestumise korral otse kuldfinaalsõitu jõudmiseks. Paraku teises sõidus sattusid nad viimases taganttuules tehtud vea tõttu tuuleauku, mis langetas nad sõidu lõpuks seitsmendaks. Kolmandas sõidus alustasid meie mehed valestardiga, mille parandamise järel olid nad viimasel kohal ning suutsid sõidu jooksul tõusta vaid kuuendale positsioonile. Naiste paatkond Kätlin Tammiste ja Anna Maria Sepp sai kvalifikatsioonides kohad 8, 8, 7. Järgnenud hõbefinaalsõit oli mõlema meie paatkonna jaoks viimane võimalus kuldfinaali saamiseks, kusjuures sellest sõidust sai edasi vaid võitja. Tõnis Haavel ja Lenart Kivistik võitsid hõbefinaali kindla edumaaga järgnevate ees ja meie naiste paatkond lõpetas sõidu tubli kolmanda kohaga. Kuldfinaalis tegid Tõnis ja Lenart ilusa stardi, purjetasid vastutuuleotsal targalt ja jõudsid esimesse pöördemärki liidrina. Pingelises sõidus said meie purjetajad võidu tänu pea veatule sõidule. Vaikse tuule tingimustes purjetas teiseks Noora Ruskola ja Camilla Cedercreutz ning kolmandaks Victor ja Christoffer Silen.

Tõnis Haavel ja Lenart Kivistik Foto: EJL
Tõnis Haavel ja Lenart Kivistik
Foto: EJL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soome Grand Prix sarja üheksa etappi toimusid 7.-8. juunil Espoos Mellsteni rannas, 14.-15. juunil Helsinkis Cafe Carusel rannas, 19.-20. juulil Tallinnas Lennusadamas, 2.-3. augustil Turkus Ruissalos ja 23. augustil Helsinkis Cafe Carusel rannas.

Tõnis Haavel ja Lenart Kivistik purjetasid kõigi üheksa etapi kuldfinaalsõitudes, võites neist kuus ja võttes üldkokkuvõttes kindla esikoha. Meie paatkond sai kaela Soome meistri medalid ja aastaks enda valdusesse Soome Grand Prix rändkarika. Soome MV hõbemedalid said Gant tiim Joonas Lindahl – Joel Tykkylainen ja pronks läks Gant Ladies 49erFX tiimile Noora Ruskola – Camilla Cedercreutz. Kätlin Tammiste ja Anna Maria Sepp jõudsid kolmel korral kuldfinaalsõitu ning olid Turkus peetud ühel etapil parim 49erFX naispaatkond. Sarja kokkuvõttes olid meie tüdrukud üldarvestuses kuuendad ning 49erFX tiimide seas teised.

Kätlin Tammiste ja Anna Maria Sepp Foto: EJL
Kätlin Tammiste ja Anna Maria Sepp
Foto: EJL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

49er Soome GP kodulehekülg: http://49er.fi/

49er on kolmepurjeline skiff-tüüpi topelttrapetsiga kahemehe paadiklass asümmeetrilise spinnakeriga, mis on alates 2000. aastast olümpiaklass. Paadi konstrueeriski 1996. aastal austraallane Julian Bethwaite eesmärgiga võita ISAF-i jahidisainikonkurss 2000. aasta Olümpiamängude High Performance Dinghy jahiklassi leidmiseks. Paat on 4,99 m pikk. 49er grootpurje pindala on 16,1 m², eespurje pindala 5,1 m² ja spinnakeri pindala 38 m². 49erFX grootpurje pindala on 13,8 m², eespurje pindala 5,8 m² ja spinnakeri pindala 25,1 m². 49er on purjetajatelt head füüsilist vastupidavust ja akrobaatilisi võimeid nõudev ekstreemselt kiire jaht. 49er-l suudavad vilunud meeskonnad saavutada keskmistes tuultes kiiruse üle 15 sõlme (8 m/s) ja tugevates tuultes üle 25 sõlme (13 m/s).

Eesti Purjetamiskoondist toetavad Vopak E.O.S., Liviko, NG Investeeringud, LTT ja Matek.

 

Avaldatud: 23.august kell 08:24