Eesti sai esimesed ametlikult tunnustatud purjelauainstruktorid


Purjelaua instruktorite koolitus foto autor: Argo Servet

Eesti Purjelaualiidu (EPL) eestvedamisel toimusid sel kevadel esmakordselt Eestis purjelauainstruktori kursused, mille läbinud said pärast vastava testi sooritamist ka ametliku purjelauainstruktori tunnistuse.

Kuigi purjelauasõidu ja purjelauakoolitusega on Eestis tegeldud juba üle 40 aasta, jõuti esimeste spordialaliidu poolt ametlikult tunnustatud instruktorikursusteni alles tänavu kevadel.

Kursus koosnes kolmest osast: kõigepealt tuleb iseseisvalt omandada Purjelaualiidu ette valmistatud õppematerjalid, seejärel tõestada oma teadmisi ja oskusi kolmepäevase praktilise osa käigus ning lõpuks sooritada teoreetiline kutseeksami test. Koolitusel anti tulevastele instruktoritele ohutuks purjelauaõppeks vajalikke teadmisi-oskusi nagu näiteks meresõiduohutus, purjelaua käsitsemine, esmaabivõtted ja purjetamisreeglid. Kursuse praktiline osa ning näidistunnid toimusid Varblas, purjelauakeskuses Surfhunt Epp Hunt juhendamisel. Epp omab purjelaua rahvusvaheliselt tunnustatud RYA (Royal Yachting Association UK) instruktori kesktaseme kvalifikatsiooni.

Eesti Purjelaualiidu peasekretär Tõnis Kask hinnangul võivad kuus vastset purjelauainstruktorit edaspidi ise purjelauakoolitusi juhendada. “Nad võivad oma teadmisi edasi anda surfiklubides iseseisvalt, samuti on purjelauainstruktori pädevus vajalik purjetamis- ja spordikoolide purjetamistreeneritele, kelle õppekavadesse kuulub purjelauasõit,” märkis ta.

Kask ütles, et kuigi spordialaliidus ja surfiklubides on purjelauaõpetuse süstematiseerimisest, korrastamisest ning instruktorite atesteerimisest sageli juttu olnud, pole senini iseseisva koolitusmetoodika ja instruktoriõppekavade välja töötamiseni jõutud. Seda ilmselt seetõttu, et purjelauasõit on tihti liigitatud kas vaba-aja harrastuseks või teiste purjetamisklasside n.ö. lisaerialaks.

“Ometi on tegemist maailmas väga laialt levinud, ülimalt emotsionaalse ja sportlikult esmapilgul pisut keerulise purjetamisklassiga, mis pealegi on ju ka olümpiaala. Lisaks on meresõit alati seotud kõrgendatud riskiga, seega on purjelaudurite parem ettevalmistus igati põhjendatud. Seepärast otsustaski Purjelaualiit purjelauainstruktorite koolituse valdkonna lõpuks korrastada ja on hea meel näha, et ka kursuse läbinud instruktorid kiitsid värske õppekava heaks,“ edastas Kask.

Kuigi purjelauasõidu iseseisev õppimine ei ole ka edaspidi kellelegi keelatud ning politsei surfajatelt merel kursuste läbimise tunnistust ei küsi, on selle mõnusa spordiala ohutuks ja vastutustundlikuks harrastamiseks mõistlik omandada esmased algteadmised just Purjelaualiidu tunnustatud instruktorite juhendamisel. Nii on välistatatud hilisem tüütu ümberõpe, (mõistete erinev tõlgendamine, liigutuste õige järjekord jm.) mis tähendab aja kokkuhoidu ja tagab kiirema arengu.

Eesti Purjelaualiidu instruktorid leiab siit: http://purjelaualiit.ee/?page_id=119

Kel aga huvi õppida purjelauainstruktoriks, on oodatud Eesti Purjelaualiiduga ühendust võtma. Järgmised purjelauainstruktorite õpperühmad on juba komplekteerimisel.

IMG_8054V

IMGP1570V

IMGP1560V

 

 

Avaldatud: 04.juuni kell 12:29