Eesti kiirusrekordid purjelauduritelt


Annika Valkna. Foto: Eesti Purjelaualiit

Sel nädalal parandati kahte Eesti rekordit purjelaua kiirussõidus. Annika Valkna saavutas 10 sekundi keskmiseks kiiruseks 67,39 km/h, mis on ühtlasi maailmas naiste kümnes tulemus. John Kaju parandas Eesti tunnisõidu rekordit, surfates tund aega järjest keskmise kiirusega 45,81 km/h.

Kui Eesti ja ka maailma kiirusrekordeid tunnistatakse kahes formaadis – 10 sekundi ja 1 tunni keskmine kiirus meeste ja naiste arvestuses, siis maksimaalsed, niiöelda statistilised kiirused on veelgi suuremad. Näiteks Annika Valkna 2 sekundi maksimaalseks tulemuseks tuli 70,88 km/h, mis maalima edetabelis on lausa kaheksas tulemus. Toomas Kasenurm saavutas 2 sekundi maksimaalseks tulemuseks 78,97 km/h mis omakorda tähendas Eesti edetabeli tulemuse parandust 0,08 kiiruspügala võrra.

Toomas Kasenurm. Foto: Eesti Purjelauliit
Toomas Kasenurm.
Foto: Eesti Purjelauliit

Selliste kiiruste saavutamiseks otsitakse maailmas parimaid surfikohti, kus oleks pidev ühtlane maatuul, mis võimaldab purjelauasõitu ranna lähedal siledal veel. Sel aastal on Eesti tiim rännanud Lõuna-Prantsusmaale La Franqui’sse, kus võimaldab selliste rekordite saavutamist tugev mägede tuul ehk Tramontana. Purjesportlaste seas legendaarne tuul kostitas eestlasi parimatel päevadel puhangutega kuni 40 m/s.

Kuigi tingimused saavad olla veelgi paremad – vesi siledam ja tuul ühtlasem, on kõik sportlased oma sooritusega rahul ning usuvad, et tulemusi on võimalik parandada veelgi.

Avaldatud: 06.mai kell 10:46