Eesti jahid BOW-i teisel päeval edukad


jaht Elisa Passione Foto: Piret Salmistu

Garmin Baltic Offshore Week 2014, mis selgitab ühtlasi välja ka nii Eesti kui ka Soome avamerepurjetamise meistrid klassis ORC, jätkus laupäeval lühirajasõitudega vastutuule-allatuule rajal. Kokku peeti väga muutlikes ilmaoludes kolm võistlussõitu ja kõigis neljas võistlusgrupis asusid päeva lõpuks liidripositsioonidele Eesti jahid.
 

Lühirajasõitude esimene start oli laupäeval plaanitud anda kell 11 hommikul. Laupäevased ilmaolud olid reedestest veidi leebemad. Selge taevas ja 5-6 m/s puhunud tuul ei räsinud jahte liialt ning laskis ilma viperusteta esimese ja teise võistlussõidu ära pidada. Kolmanda võistlussõidu alguseks hakkasid taevast varjutama tumesinised pilved, mis Piritale lähenedes tõid kaasa äkilised tuulepuhangud koos tugeva vihma ja äiksega. Nii ilma- kui ka tuuleolude muutus sundis korraldajaid esimesele ja teisele grupile alustatud võistlussõidu katkestama, kogu võistlusraja asukohta muutma ja sellega kaasnenud viivituse tagajärjel saadi kolmas sõit peetud taas rahulikumates oludes alles kella poole kaheksaks õhtul.

ORC I grupis, kus võistleb 17 jahti, oli lühirajasõitudes üliedukas Eesti-Vene purjetajatest koosnev segameeskond jahil Tchnonicol (Kalev JK) Mati Sepa roolimisel, mis 2010.aastal sama roolimehe ja osaliselt ka sama meeskonnaga Norras X-41 klassi maailmameistriks tuli. Kolm sõiduvõitu kolmest tõstis Technonicoli reedese avameresõidu kaheksandalt kohalt meistrivõistlusi juhtima 14,2 punktiga. Hiiumaa jahtklubi jaht Dago Tiit Vihuli meeskonnaga suutis sõitude seeriaga 5-3-6 säilitada avameresõidust saadud väga head teist kohta kogudes päeva lõpuks kokku 16,8 punkti. Olympicule järgneb 2014.a maailmameister Forte Jaak Jõgi meeskonnaga, kes sai laupäevastest lühirajasõitudest kohad 8-5-3 ja on 20,2 punktiga kolmandal kohal. Soome avamerepurjetamise koondis Martin Estlanderi jahil Xini Freedom on 22 punktiga neljandal kohal ja 1,4 punkti jääb maha kahekordne X-41 klassi maailmameister, Soome jaht  Normet Aaro Cantelli meeskonnaga. Tuleb mainida, et kõik esiviisiku jahid on X-41 tüüpi.


Technonicol, kapten Mati Sepp, Kalev Jahtklubi – Foto: Piret Salmistu

ORC II grupis tegi Technonicoliga sarnase skoori Kalev Jahtklubi jaht My Car (X-35) Andres Laulu meeskonnaga. Kolm sõiduvõitu lühirajal ja kolmas koht avameresõidust annab My Carile kokku7,2 punkti ja kindla liidripositsiooni enne viimast võistluspäeva. Avameresõidu võitnud Soome jaht Xantippa (X-362 Sport) Mikko Leinoga roolis sai lühiradadelt kohad 5-4-3 ning on kokkuvõttes 13,4 punktiga teisel kohal. Kolmandaks tõusis 15,6 punktiga teine Soome jaht Relax (X-34) Matti Jaskari meeskonnaga, võttes lühiradadelt kohad 2-2-6. Ka siin hoiavad teise päeva järel 11 võistleja hulgas esikolmiku kohti X-Yachts tootja jahid.


My Car, kapten Andres Laul, Kalev Jahtklubi – Foto: Piret Salmistu

ORC III grupis jätkus ka laupäeval kolme Kalev Jahtklubi jahi omavaheline heitlus poodiumikohtade pärast. Pärast reedest avameresõidu võitu jätkas väga edukalt Kalev Jahtklubi jaht Elisa Passione ST (First 34,7) Sven Heili meeskonnaga. Lühiradade viies ja kaks esimest kohta annavad Elisa Passionele kokkuvõttes 8,4 punktiga kindla liidripositsiooni enne viimast võistluspäeva. Skoor 2,4-4-4 lühiradadelt avameresõidu teisele kohale lisaks annab jahtlaev Jazzile (First 34,7) Risto Riimiga roolis kokkuvõttes 13,3 punktiga teise positsiooni. Kolmandal kohal on 17,2 punktiga pärast lühiradadelt saadud punkte 2,5-5-5,5 Aleksandr Garboinovi jaht Brigitta-X (X-34) . Vaid 0,9 punkti jääb maha neljandal kohal olev Evelyn III (First 34,7; Saaremaa Merispordi Selts/Kalev Jahtklubi) Kristen Pugi meeskonnaga.

ORC IV grupis hoiab oma liidripositsiooni ka teise võistluspäeva järel Haapsalu Jahtklubi jaht Edasi (Polaris) Koit Pautsi meeskonnaga. Lühirajasõitude kolmas ja kaks teist kohta annavad Edasile koguskooriks 8,4 punkti. 10,6 punktiga on teisel kohal Kalev Jahtklubi jaht Minni (Ridas 26), kes võttis lühirajalt kolmanda koha ja kaks sõiduvõitu ning tõusis reedeselt neljandalt kohalt teiseks. Kolmandal positsioonil on Saaremaa Merispordi Seltsi jaht Kadri (Conrad 25R) Andres Haaveliga roolis. Teine, viies ja neljas koht lühirajalt ning kokku 13,8 punkti hoiab Kadrit kenasti poodiumikohal ka enne viimast võistluspäeva.


Edasi, kapten Koit Pauts, Haapsalu Jahtklubi – Foto: Piret Salmistu

Laupäevast põnevat võistluspäeva said väga lähedalt jälgida ka huvilised, kes võib-olla tavaliselt merele ei satu. Reisilaeva Monica pardal, kus merel toimuva tegi pealtvaatajatele arusaadavaks muheda jutu ja kommentaaridega Kalev Jahtklubi kommodoor, äsja jahil Forte avamerepurjetamise maailmameistriks tulnud Kalev Vapper, oli huviliste jaoks suurepärane kogemus. Kõik pardalolijad olid korraldajatele väga tänulikud sellise võimaluse eest. Pikka ja väsitavat võistluspäeva jäi sadamas lõpetama ansambel Ka-Funky.

Võistlus lõpeb pühapäeval, 24. Augustil, kui kell 11 antakse start esimesele kahest peetavast  lühirajasõidust, millele järgneb paaritunnine rannikusõit. Eesti ja Soome meistrid avamerepurjetamises pärjatakse õhtul kella kuue paiku Kalev Jahtklubi sadamas.

Tulemused
Fotod – Piret Salmistu
Video – A4, Tiit Aunaste
 

Regatti korraldavad ESS Kalev Jahtklubi koostöös Eesti Jahtklubide Liidu, klubiga Espoon Merenkävijät ry ja Soome Avamerepurjetamise Assotsiatsiooniga.

Regatti toetavad GARMIN, Direct 123, H&P Henley Trust ja  One Sails.

Avaldatud: 24.august kell 10:20