DN MM-i esimese võistluspäeva katkestas udu


DN MM Haapsalus. Foto: Valeri Larionov

Laupäeva õhtul Haapsalus avatud jääpurjetamise DN klassi maailma- ja Euroopa meistrivõistlustest, mis otsustati paremate jääolude saamiseks Poolast Haapsallu tuua, võtab osa 220 jääpurjetajat 18 riigist.

220 startiva sportlase hulgas on maailma edetabeli 38 paremat, kes on kindlustanud endale koha kuldlaevastikus. Ülejäänud sõitjatest sõelutakse välja 12 roolimeest, kes pääsevad eliitseltskonda medaleid jahtima.

Eestlasi stardib MM-il 21. Nende hulgas on head šansid Läänemaa mehel Vaiko Vooremaal Kalevi Jahtklubist, kes on mitmekordne Euroopa meister ning sai Hiljuti Poola meistrivõistlustel, kus kogu Euroopa paremik kohal oli, teise koha. Talle pakub kindlasti konkurentsi Jaan Akermann Pärnu Jahtklubist, kes paar nädalat tagasi võitis Eesti karika ja on tulnud DN- lassi juunioride maailmameistriks.

Pühapäeva hommikul kell 10 anti esimene plaanipärane start MM-i eelsõitudeks. Esialgu püsis ilm ilus ja 4 m/s puhunud tuul oli sõiduks igati soodne. Gruppidesse jagatud laevastikus võttis esimese sõidu võidu kindlalt Kevin Grass Saaremaa Merispordi Seltsist, kuid mõne aja möödudes lahele tekkinud udu sundis korraldajaid sõidud katkestama ning hiljem ka starditud sõidu tühistama. Nii jätkuvadki võistlussõidud Haapsalu Eeslahel esmaspäeval kell 10 hommikul taas puhtalt lehelt.

Pealtvaatajad võivad parema ülevaate saamiseks võiduajamisi ka merejäält jälgida. Jääle saab minna Krimmi holmilt, vana kalakombinaadi juurest. Võistluste staap asub hotellis Laine.

DN klassi maailmameistrivõistlusi ning Euroopa meistrivõistlusi korraldab tänavu Poola alaliit, kuid Haapsalus on abis ka suur hulk Eesti võistlusametnikke ja muid taustajõude. Võistlused kestavad  Haapsalus kuni laupäeva, 8. märtsini, mil viimased sõidud on plaanis algusega kell 14:00.

Nii MM kui ka sellele järgnevad Euroopa meistrivõistlused pidid toimuma Poolas siseveekogul. Nii ilma- kui ka jääolud olekids lubanud Poolas sõita, kuid kuna käesoleval nädalal lubatakse sooja 10 kraadi ja see teeb jääolud kriitiliseks ja inimestele ohtlikuks, siis oldi sunnitud otsima kindlamaid olusid. Eestis leidusid sobivad jäätingimused nii Haapsalus, Pärnus kui ka Saaremaal.

Eesti Jääpurjetamise Liidu peasekretäri Jaan Akermanni sõnul eelistati võistluspaigana siiski Haapsalut: “Ühe põhjusena rääkis Haapsalu kasuks piisava hulga majutuskohtade olemasolu. Saaremaa põhjarannikul on küll head jääolud, aga 200 inimest ära majutada on keeruline ja Kuressaarde on sealt 100 kilomeetrit. Pärnus majutusruumi on, aga sealne jää pole nii kindel, kuna loode- ja lõunatuul võivad vee kalda äärde ajada, laevad sõidavad ning praod võivad jäässe tekkida. Haapsalus on tingimused kõige paremad, siin on siselaht ja jää ei liigu.”

DN klassist:
– DN klass sai alguse 1937. aastal Põhja-Ameerikas ning on praegu maailmas enim harrastatav jääpurjekaklass.  
– DN on ühemehe jääpurjekas, mille purjepindala on 5,5 m2 ja kelgu pikkus 3,6 m.  
– DN klassi jääpurjekas suudab arendada kiirust kuni ligi 100 km/h.

Avaldatud: 03.märts kell 09:35