Avamerepurjetamise MM-il Itaalias on Katariina II kahe avamereetapi järel liider


Foto autor: Andrea Carloni

Itaalias Triestes algasid esmaspäeval, 3. juulil kuni 8. juulini kestvad ORC klassi avamerepurjetamise maailmameistrivõistlused, kus osalemas 116 jahti 19 riigist. Esimese kahe võistluspäevaga peetud ca 27-tunnise kahest osast koosneva avamereetapi järel on C klassis liidrikohal Aivar Tuulbergi Katariina II (Arcona 340) Pärnu Jahtklubist. Samas klassis on viiendal kohal Ott Kikkase Sugar (Italia 9.98 F).

119 jahti on jagatud kolme klassi – 17 jahti suurimate jahtide hulgas ehk klassis A ning 49 nii B kui ka C klassis. Võistlusele anti start esmaspäeva pärastlõunal kell 14 Trieste kesklinnas asuvas rannapiirkonnas. Esimeseks võistlussõiduks oli pikk avamereetapp, mille käigus tehti ringe Itaalia Aadria ja Istriani rannikul. Iga klassi sõidu pikkuseks olid kursid, mis hoidsid neid merel vähemalt 24 tundi ja esimest korda ORC MM-i ajaloo viimase 17 aasta jooksul sõitis laevastik kolme maa vetes: Itaalias, Sloveenias ja Horvaatias.

Avamereetapp oli jagatud kahte ossa – esimese osa vahefiniš võeti Sloveenia rannikul Pirani lähistel ning sealt edasi suunduti tagasi lõppfinišisse Trieste lähistel, mis oli teise ehk pikema avameresõidu finišiks. Kahe finiši kohad saidki tulemustes kirja lühikese ja pika avamereetapi kohtadena.

Eesti meeskonnad on alustanud MM-i suurepäraselt. C klassis, kus võistleb 49 jahti, sai valitsev ORC C klassi Euroopa meister, Aivar Tuulbergi Katariina II EST646 esimesel ca 32-miilisel etapil kirja neljanda koha, kuid konkurendi diskvalifitseerimise tõttu tõusti lõplikes tulemustes ühe koha võrra kõrgemale ehk kolmandaks. Pika, 105-miilise avamereetapi tulemuseks tuli aga teine koht, mis andis kokku viis punkti ja kindla liidrikoha. Kümme punkti jääb maha teisel kohal olev Itaalia jaht Mummy One – Lab Met (Farr 30) ning kolmandal kohal on mitmekordne ORC C klassi maailmameister Low Noise Itaaliast (Italia 9.98 F).

Katariina II Foto autor: Andrea Carloni
Katariina II
Foto autor: Andrea Carloni

Katariina II meeskonnal tuli juba avameresõitude järel veeta aega ka žüriiruumis protesti arutamas. Keskööl pimeduses pöördemärki võttes protestis neid Hispaania alus Vell Mari V, mille pardal America’s Cup’i taktik Nacho Postigo. Katariina II meeskond oli kindel, et nemad märki võttes ei eksinud ning protestiruumis suutis kaks tundi väldanud arutelul eestlaste süütust tõestada Katariina II taktik Niccolo Bianchi. Aivar Tuulbergi sõnul toimus enam kui 27 tundi kestnud avameresõit väga vaiksetes tuultes, kus palju tuli seista ka tuulevaikuses ja purjetamine muutus kohati täielikuks loteriiks. „Meil oli juba esimesse võistlussõitu minnes tunne hea, sest pühapäevane proovisõit õnnestus hästi ja meie meeskond siin on pea ideaalne! Hea alguse pealt on hea ka jätkata lühirajasõitudega, kus vaiksete tuultega saavad manöövrid ja taktikad olema kindlasti keerulisemad kui tugevate tuultega,“ lausus Aivar Tuulberg.

2016. aasta Euroopa C klassi hõbe, Ott Kikkase Sugar EST774 Sandro Montefuscoga roolis sai lühikese avameresõidu tulemuseks 19. koha ning pikalt etapilt saadi kirja kõrge neljas koht. Kahe etapi järel on Sugar nüüd 23 punktiga viiendal kohal neljanda kohaga võrdse arvu punktidega.

Sugar Foto autor: Andrea Carloni
Sugar
Foto autor: Andrea Carloni

C klassi tulemused pärast kahte etappi: http://www.golfoditrieste.net/public/allegati/112.pdf

B klassis on Venemaa lipu all sõitev Technonicol RUS615 (X-41 mod), kus roolis Mati Sepp ning meeskonnas veel hulk Eesti purjetajaid, kahe avameresõidu järel samuti juhtimas – neile tuli esimesest, lühemast 40-miilisest sõidust kolmas koht, napi kaotusega teisele kohal ning teisest sõidust 13. koht. Kokkuvõttes juhib Technonicol ühe punktiga teisel kohal oleva Horvaatia meeskonna ees.

Technonicol Foto autor: Andrea Carloni
Technonicol
Foto autor: Andrea Carloni

B klassi tulemused pärast kahte etappi: http://www.golfoditrieste.net/public/allegati/96.pdf

Kolmapäeval algavad Triestes lühirajasõidud kell 13 kohaliku aja järgi.

Regati koduleht: http://www.orcworlds2017.com/index.php

Tekst: Piret Salmistu

Avaldatud: 05.juuli kell 08:44