Tõnu Tõniste tiim Lenny – Melges 24 Itaalia meistrivõistluste hõbe


Tõnu Tõniste, Toomas Tõniste, Tammo Otsasoo, Henri Tauts ja Maiki Saaring jahil Lenny EST790 - 2020 Melges 24 Itaalia Meistrivõistluste hõbe ja parim tiim Corinthian arvestuses FOTO: Zerogradinord

TEKST: PIRET SALMISTU

Möödunud nädalavahetusel tehti kauaoodatud avalöök Melges 24 klassi purjetamisele Euroopas. Oli esimene nädal, kus pärast pikka koroonaviirusest tingitud pausi võis Itaalias jälle ametlikult võistlusi pidada ning kus siis Garda järvel Torboles toimusid Itaalia Melges 24 meistrivõistlused. Tõnu Tõniste võistkond jahil Lenny sai seal suurepärase teise koha 2018.a maailmameister Andrea Racchelli järel, olles parim tiim amatööride arvestuses.

Regati võidu võttis 2018.a Melges 24 maailmameister Andrea Racchelli oma tiimiga jahil Altea ITA722. Regati alguses neli esikohta ja ühe teise koha välja sõitnud vanameister oli väga kiire, kuid skoorid 14, 7 ja 8 regati teises pooles seadsid tema liidripositsiooni tõsisesse ohtu. Skoor 1-1-2-1-1-(14)-7-2-8 ja kokkuvõtttes 23 punkti tagasid Racchellile siiski võidu.

Eesti kogenuim Melges 24 tiim, mitmekordne maailma- ja Euroopa meister, Lenny EST790 Tõnu Tõniste juhtimisel oli enne võistlust sel hooajal vaid paar korda Eestis vee peal käinud. Kuid stabiilsed kohad fliidi eesotsas (3-6-7-2-4-1-3-1-(9)) tõstsid Lenny esimese päeva viiendalt kohalt teise päeva lõpuks üldkokkuvõttes teiseks, mida õnnestus hoida ka regati lõpuni. Vaid kolmepunktine kaotus oli tugevaks hoiatuseks regati võitnud Racchellile.

Tõnu Tõniste oli hooaja esimese võistluse ja tulemusega väga rahul.

„Kõik üheksa sõitu purjetasime korralikus tugevas tuules. Garda järve „wind factory“ töötas laitmatult ja iga päev saime keskpäeval veele, et lõunakaarest puhuva Ora-tuulega kolm sõitu järjest ära pidada. Korraldajad katsetasid uusi GPS-i teel juhitavaid elektrilisi poisid, mis on võistluse korraldamisel suur samm edasi – pole enam vaja märkide paigaldamist sadade meetrite pikkusete köitega ja ajaraiskamist uue raja positsioneerimisel. Kõik töötas suurepäraselt.

Kui algul tundus, et varasem maailmameister on ülivõimas ja kindel võitja, siis regati teises pooles eksis ta palju ja tegelikult oli meil viimases sõidus ees olles võimalik ise regatti võita. Ilm oli ilus, korraldus oli hea. Harjumatu oli siseruumides maskide kandmise nõue ja autasustamisel sai poodiumile vaid roolimees üksi. Kuid after sail õhtused koosolemised siiski toimusid ja kõik olid õnnelikud, et sai üle pika aja taas purjetada ja vanu sõpru näha.

Meeskond oli ka tubli! Koos minuga aitasid tulemuse koju tuua Toomas Tõniste, Tammo Otsasoo, Henri Tauts ja Maiki Saaring. Ootame huviga järgist regatti sealsamas Torboles 7.-9. augustil, mis on ka Euroopa seeriavõistluse esimeseks etapiks.”

Kolmanda koha poodiumil sai möödunud aastal klassi naasnud ja seitsmenda koha saanud Paolo Brescia tiim jahil Melgina ITA693. Ühe sõiduvõidu ja stabiilsete kohtadega esikümne eesotsas ((7)-5-4-3-3-1-6-5) näitas meeskond kiiruses ja paadikäsitsemisel selget paranemist, mis tagasid 29 punktiga kolmanda koha poodiumil ja 2020. aasta Itaalia meistri tiitli, kuna regati võitnud Racchelli tiimis sõitis ka üks mitte-itaallane.

Corinthiani ehk mitteprofessionaalide arvestuses sai Lenny järel teise koha valitsev Corinthiani maailmameister, Marco Zammarchi tiim jahil TAKI 4 ITA778 Niccolo Bertolaga roolis (üldarvestuses kuues koht). Neile kuulub ka Itaalia meistri tiitel Corinthian arvestuses. Sergio Carameli tiim jahil Arkanoe Montura ITA809 sai Corinthiani arvestuses kolmanda koha, olles koondtulemustes kaheksas.

1. Altea ITA-722, Andrea Racchelli 23 p
2. Lenny EST-790 (Corinthian), Tõnu Tõniste 27 p
3. Melgina ITA-693, Paolo Brescia 29 p
4. Strambapapá ITA-689, Michele Paoletti 36 p
5. Stig ITA-854, Alessandro Rombelli 38 p
6. Taki 4 ITA-778 (Corinthian), Marco Zammarchi / Niccolo Bertola 54 p
7. Nefeli GER-673, Peter Karrie 57 p
8. Arkanoe by Montura ITA-809 (Corinthian), Sergio Caramel 61 p
9. ITA-826 Enrico Civello, 62 p
10. GBR-694 Gill Race Team, Geoff Carveth 64 p

Kõik tulemused

Pildigalerii – © Zerogradinord

Regatil võistles 22 tiimi Itaaliast, Eestist, Ungarist, Šveitsist ja Saksamaalt ning avas ametlikult pärast jubedat viirusekogemust ukse uuele purjetamishooajale. Itaalia Melges 24 sarja järgmine etapp toimub 7.-9. augustil sealsamas Torboles ning on ka Melges 24 Euroopa sarja esimeseks osavõistluseks.

Avaldatud: 22.juuli kell 12:06