Euroopa paremik trotsis EM-i teisel päeval Kopli lahe kavalat lõunatuult


Match Race purjetamise Euroopa paremik trotsis EM-i teisel päeval Kopli lahe kavalat lõunatuult ja ilmaolud polnud purjetajate jaoks soosivaimad. Täna sõideti lõpuni eelsõidud ehk round robin. Eilne päev jäi pooleli kui A grupil oli toimunud viis sõitu ehk flighti ja B grupil seitse. Seetõttu alustati tänast päeva A grupiga, et grupid saaks võrdsesse seisu.

Täna jätkusid sarnased olud eilsele – valitses väga pagiline, soe maatuul veel tugevamate tuuleiilidega kui päev varem ning see raskendas paatide kontrolli all hoidmist ning match race´le omaste manöövrite sooritamist.

Grupi A võitis lõpuks prantslase Simon Bertheau juhitud meeskond, kes kaotasid eelringides vaid ühe sõidu ja sedagi kaasmaalase, Maxime Mesnili meeskonnale. Maailma edetabeli 15nes paatkond ja käimasoleval EM-il üheksandat asetust omanud Bertheaule tuulised Kopli lahe olud meeldisid, kuigi keerukate olude tõttu oli kohtunike poolt spinnakeride kasutamine keelatud.

Bertheau: “Prantsusmaal on tihti tuulised olud ja oleme seetõttu harjutanud ka spinnakerita purjetamist. Seda võib ka mujal juhtuda, et tugeva tuule tõttu seatakse piiranguid purjede kasutamisele. Natuke tuli muuta navigeerimist, kuid jälgisime muutlikku tuult ja olime selleks valmis.”

Võistlusel kõrgeima asetusega šveitslase Eric Monnini meeskond on maailma edetabelis neljandal kohal. Kakumäel toimuval EM-il omavad nad kõrgeimat asetust, kuid eelringide järel tuli leppida teise kohaga. Kaotus võeti vastu vaid Prantsusmaa paadilt, mida juhtib Bertheau.

Monnin oli tänasega väga rahul, meeskond purjetas hea rütmiga ja kiiesti. „Me ei teinud startides palju vigu nagu eile. Eelring oli meie jaoks päris huvitav – oli palju tuult. Meile oli see heaks võimaluseks paadiga harjuda ning nüüd oleme veerandfinaalideks valmis,“ kommenteeris Monnin.

Küsimusele, kas eelsõitude teine koht on pettumus, vastas Monnin, et alati on kahju kaotada ning eile tuli sellega leppida. Nüüdsest eelringi kaotused enam ei loe. Vahest on hea kaotada. Kõige olulisem on siiski, et meie tase läheks ainult kõrgemaks. Kõik on ka täna hästi, kuid arenguruumi on.

Grupist A pääsesid homme algavatesse veerandfinaalidesse Simon Bertheau (FRA), Eric Monnin (SUI), Maxime Mesnil (FRA) and Dejan Presen (SLO).

Harles Liivi meeskond pidi koduvetel leppima A grupi seitsmenda kohaga ja edasi veerandfinaali ei pääsenud. Kahe päeva jooksul teeniti kaks võitu.

GRUPP B         

Eile visalt alustanud verinoor Taani paatkond 17-aastase kapteni Emil Kjaer´i juhtimisel tuli Tallinnasse kõige madalama edetabeli kohaga ning mitte kõige suuremate eesmärkidega. Noormehed olid päeva alguses kuraasi täis ja kuna eelringid olid nende jaoks väga hästi kulgenud loodeti üllatusi pakkuda ka edaspidi ja pääseda veerandfinaali. Sellest tulemusest oldi ainult ühe matchi võidu kaugusel, kuid kahjuks tänased tugevad tuulepuhangud said neile saatuslikuks ja kaotati ning kokkuvõttes jäädi kuuendaks.

Kjaer ise lootis et just tänased tuuleolud aitavad kindlasti neid, kuna nad on tavapärase nelja asemel paadis viiekesi. „Meil on rohkem töökäsi ja kaal on suurem, mis aitab tuulega kiirusele kaasa,“ oli Kjaer lootusrikas.

Grupi B võitja otsustati tänase päeva viimases matchis, kus vastamisi olid Mati Sepp ja Ettore Botticini, millest võitjana väljus eestlane Sepp. Seega Grupi B võitis eete suurlootuse Mati Sepp´a  juhitud meeskond. Teise koha hõivas itaallase Ettore Botticini juhitud meeskond. Veel said edasi Vladimir Lipavsky (RUS) ja Kim Kling (SWE).

Homme toimuvad Kakumäel Haveni jahisadamas veerandfinaalid ning juba pühapäeval poolfinaalid ja finaalid, millest jõuavad otseülekanded Kanal 12ne ja Postimehe eetrisse.

Avaldatud: 10.august kell 06:10