Eestlased domineerisid 49er Espoo GP-l

49er paadid stardis

Nädalavahetusel peeti Espoos 49er Soome Grand Prix võistlussarja avaetapid. Eesti paatkond Tõnis Haavel ja Lenart Kivistik võitsid esikoha laupäeval ja pühapäeval.

Mõlemat võistluspäeva ilmestasid vaiksed ja keskmised tuuled ning kena päikesepaiste, mis meelitas Espoos Mellsteni ranna ees peetud regatile rohkesti kaasaelajaid.

Olümpiaskiff 49er on kiire ja atraktiivne purjekaklass, kus vilunud meeskonnad suudavad saavutada keskmistes tuultes kiiruse üle 20 sõlme (10 m/s) ja tugevates tuultes üle 30 sõlme (15 m/s).

Regati formaat nägi ette kvalifikatsioonisõite otse kuldfinaali pääseva viie parema paatkonna selgitamiseks. Seejärel toimus hõbefinaal, kus osalesid vaid eelsõitudes kuldfinaali kohta mitte lunastanud tiimid, eesmärgiga hõbefinaali võitjana saada kuuenda paadina võimalus kuldfinaalis võistelda. Kuldfinaalis selgusid regati võitjad.

Laupäeval oli kvalifikatsioonisõitude parim meie paatkond Tõnis Haavel ja Lenart Kivistik kohtadega 1,2,1. Hõbefinaali võitsid Eesti tüdrukud Kätlin Tammiste ja Anna Maria Sepp ning lunastasid sellega endale pääsu kuldfinaali. Kuldfinaalis tegid Tõnis ja Lenart valestardi, kuid startisid uuesti ja läksid rajale viimastena. Iga märgivahega suutis meie paatkond positsiooni parandada ning viimasel vastutuulelõigul said nad mööda sõitu juhtinud Soome paadist Victor ja Christoffer Silen. Meie paatkond hoidis taganttuulelõigul kohta ja võitis otsustava sõidu. Tüdrukute arvestuses lõpetasid eestlannad Kätlin ja Anna Maria kuldfinaalsõidu teisena ja üldkokkuvõttes viiendana. Teine Eesti meespaatkond Eerik Luka ja Martin Kaal kuldfinaali ei pääsenud.

Pühapäeval toimusid kõik sõidud vaikses tuules 1-2 m/s. Kvalifikatsioonis olid taas parimad Tõnis Haavel ja Lenart Kivistik kohtadega 5,1,1. Teise Eesti paadina pääsesid kuldfinaali ka Eerik Luka ja Martin Kaal, kes sõitsid kvalifikatsioonis välja kohad 4,4,4. Hõbefinaali kaudu üritasid kuldfinaali pääsu Kätlin ja Anna Maria, kuid valestart nullis ära selles sõidus esimesena finishijoone ületamise. Kuldfinaalis tegi parima stardi meie paatkond Eerik ja Martin, kuid sõidu jooksul möödusid neist Tõnis ja Lenart. Teises krüssus haaras esikoha Soome paat Victor ja Christoffer Silen. Väga põnevas lõpplahenduses suutsid Tõnis ja Lenart soomlasi edestada ning kolmandana lõpetasid tihedas finishis Eerik ja Martin.