Eesti Purjelaualiidu auhinnagalal tunnustati parimaid

Tallinna Purjelauakooli võistkond foto: Dmitri Kovaltsuk

Eesti Purjelaualiidu auhinnagalal tunnustati väga edukaks kujunenud 2014 hooaja parimaid surfareid, treenereid, kohtunikke, klubide võistkondi ja tänati toetajaid.

2014 hooajal toimus ligi 40 purjelaua üritust, sh Läänemere suurim surfiüritus Surfilaager, traditsiooniline Aegna Maraton, rahvusvaheliselt hinnatud suurvõistlus Neilpryde Baltic Cup ja populaarne Bacardi Fun nelja etapiline sari. Kogu tegevuses osales hinnanguliselt ca 10000 surfist huvitunud sportlast, harrastajat, fänni või toetajat. Hooaeg tõi palju rõõmu, häid tulemusi, Eestile purjelaua MM tiitli ja kirsiks tordil alale Rio olümpiapileti.

Aasta parima surfari tiitliga tunnustati Karl-Erik Saarm’i, kes tuli 2014 hooajal purjelaua Formula klassis noorte Maailma- ja Euroopa meistriks. Konkurents noorte formulistide seas on väga tihe, sest Eesti noorte meistritiitli saavutas hoopis Tristen Erik Kivi. Täiskasvanute Eesti meistritiitli saavutas jälle kord Martin Eevin, kuid konkurents kasvab. Aasta säravamad tulemused on ette näidata John Kaju’l –Euroopa meistrivõistluste 8. koht, Euroopa karikasarja 2 koht ja Eesti karika esikoht. Maailma formula edetabelis asub John Kaju  3-ndal positsioonil, Peeter Kask 4-ndal ja Karl-Erik Saarm 7-ndal positsioonil.

Aasta purjetaja ja aasta üllataja tiitliga pärjati Ingrid Puusta, kes tõi ISAF purjetamise MM-lt Eestile koha 2016. aasta Rio de Janeiro olümpiaregatil naiste RS:X klassis. Olümpiakoha saavutamist tunnustati ühtlasi tiitliga Aasta Tegu. Ingrid koos treener Matthew Rickard’iga valiti Eesti Jahtklubide Liidu aasta surfari ja aasta treeneri kategooriates.

Aasta talisurfariks nimetati väsimatu Kalev Allikveer. Kalev on aastaid olnud talisurfi eestvedaja. 2014 Eesti meistritiitli võitis Kalevi õpilanePeeter Kask. Rahvusvahelisel areenil saavutas Talisurfi maailmameistrivõistlustel kursisõidus hõbemedali Artur Gross.

Aasta Võistkonna tiitel läks teist aastat järjest Tallinna Purjelauakoolile. Kooli õpilane Brigita Viilop esindas edukalt Eesti purjetamist noorte Olümpial, Hiinas, Nanjing’is. Purjelaua olümpia ettevalmistusklassi Techno 293 Eesti meistrivõistluste esikohad saavutasid Tallinna Purjelauakooli õpilased – U15 vanusearvestuses Rasmus Pertelson ja U17 Alfred Kalm. RS:X 8,5 klassi Eesti meistriks tuli Rainer Kasekivi. Kooli treener Aivar Kajakas pärjati Eesti Purjelaualidu Aasta Treeneri tiitliga. Aasta Võistlusametnikuks kuulutati mitmeid purjelaua meistrivõistlusi juhtinud Viljar Sepp.

Purjelaua slaalomi distsipliinis oli aasta sündmuseks kaua oodatud “PapaSlalli” võistlus. Parimateks osutusid Toomas Mölder, naistestBrigita Viilop ja noortest Marcus Pertelson. Rahvusvahelisel tasandil esindas Eesti slaalomit Annika Valkna, profisarja (PWA) armutus võitluses tuli kokkuvõttes väga kõrge 11. koht. Annika osales sarja Türkmenistani ja Türgi etapil.

2014-ndal aastal parandati kiirussõidu Eesti rekordeid kahes distsipliinis:
– naised 1×1 tund (GPS) Eesti rekordi saavutas Annika Valkna tulemusega  35,94 km/h.
– mehed 1×10 sek. (GPS) Eesti rekordi uus omanik on Erno Kaasik tulemusega  77,58 km/h Mõlemad tulemused sooritati juuni kuus Prantsusmaal, La Franqui rannas. Erno oli parim ka kiirussõidu Eesti meistrivõistlustel ja juba mitmekordse Eesti meistritiitli saavutamisel tunnustati teda EJL teenetemärgiga.

Purjelaua vabastiili ja lainesõidu distsipliinide esinumber on Robert Koppel, kes edestas EMV-l ka naaberriikide Läti ja Soome parimaid lainesõitjaid. B-liiga parim oli Madis Piirla. Lainesõidu võistluste hinnatud korralduse taga on Hiiusurfi tiimi professionaalne töö.

Maailmas ja ka Eestis kogub üha rohkem populaarsust uus põnev ala aerusurf, ehk inglise keeles stand up paddle surfing (SUP). Ala professionaalsust näitab selle aasta Aegna maratoni üldvõit SUP-l. Eesti meistrivõistlusi peeti SUP-is kahe etapiliselt, Jõksi järvel ja Roostal. Esikoha saavutas Roland Mik ja naiste seas võitis ala esimese meistritiitli Anneli Mägi.

Purjelaua harrastajate sarja Bacardi Fun võistlused toimusid sel aastal Varblas, Võsul, Hiiumaal ja Saaremaal. Bacardi Fun tuuri võitis sel aastal Raivo Saarm. Erinevate arvestuste parimad olid Rainer Kasekivi (noored), Anneli Mägi (naised ja SUP naised), Aivar Keskküla(grand master), Kaur Filippov (lohe TT) ja Meelis Uustalu (SUP).

Eesti Purjelaualiit tänab kõiki koostööpartnereid, eraisikuid ja surfiklubisid üle Eesti kelle abil sai suurepärane surfihooaeg teoks. Purjelaualiidu 2014 aasta hooaja peatoetaja oli Bacardi.

EPL Aasta Surfar foto: Dmitri Kovaltsuk
EPL Aasta Surfar Karl-Eerik Saarm

Kiirusrekordid Annika Valkna ja Erno Kaasik foto: Dmitri Kovaltsuk
Kiirusrekordid Annika Valkna ja Erno Kaasik

Tublid aerulaudurid Svetlana ja Meelis Uustalu ning Eesti meister Anneli Mägi foto: Dmitri Kovaltsuk